aks-kecesi

Aks Keçesi Yağ Kaçırırsa Ne Olur?

Aks Keçesi Yağ Kaçırırsa Ne Olur?

Aks keçesi yağ sızdırıyorsa, dişlilerden yağ sızıyor demektir ve bu da hiç beklemediğiniz sonuçlara yol açabilir. Dişli kutusundaki dişlilerin hareketi aracın itiş kuvvetini sağlar. Hareketli parçaların düzgün çalışabilmesi için şanzıman yağı kullanılır. Yağ sızıntısı ve dişlilerin yağsız hareket etmesi sonucu metaller birbirine sürtmeye başlar. Sızıntı yeni başladığında herhangi bir sorun yaşamazsınız. Çünkü yağ karterinin içinde hala bir miktar bulunur ve az da olsa yağlamayı sağlar. Ancak yağın sızmasını engellemez ve dişliyi bu şekilde kullanmaya devam ederseniz, yağ tamamen bitecek ve dişliler artık kullanılamayacak noktaya gelecektir. 

Bu nedenle yağ kaçağı fark edildikten sonra en kısa sürede tamir edilmesi gerekir. Peki, “Arabanın altına uzanıp yağ keçesine mi bakacağız?”. Bu da bir seçenek ancak yağ sızıntısını tespit etmenin en kolay yöntemi, bir süre park halinde kalmış aracınızın alt kısmında yağ birikintisi oluşup oluşmadığını kontrol etmektir. Arabanızı düzenli olarak kontrol ederseniz, yağ sızıntısını çok geçmeden tespit edebilirsiniz.

Aks Keçesinin Bozulduğuna Dair Belirtiler Nelerdir?

Vites değiştirmekte zorlanıyorsanız veya vites değiştirdiğinizde garip sesler duyuyorsanız, herhangi bir sorunun başlangıcı olan yağ seviyesinin düşük olduğunu varsayabilirsiniz. Vites değiştirmeseniz bile araç hareket halindeyken şanzımanın içinden gelen bir uğultu sesi duyabilirsiniz. Debriyaja bastığınızda şanzıman yükten kalktığı için bu ses kesilecektir. Ayrıca arabanızı park ettiğinizde özellikle tekerleklerden yağ damlıyorsa kaçak olasılığı yüksek demektir. Bu sorunları yaşıyorsanız aks contasının bozuk olduğu sonucuna varabilirsiniz. Yağ sızdıran aks keçesiyle aracınızı kullanmaya devam ederseniz, yağ fren balatalarına gidebilir aynı zamanda şanzımana da zarar verebilir. Yağ sızıntısı balatalara gidip disk ile balata arasına girerek sürtünmeyi azaltıp frenleri zayıflatabilir. Yani frene bastığınızda balata diski sıkıştıramayacak, dolayısıyla arabanızı durdurmanız zorlaşacaktır. Bu da kaza riskinizi arttıracaktır.

Sonuç olarak aks keçesi yağ kaçağı ciddi sonuçlara yol açabilecek bir sorundur. Belirttiğimiz işaretlere dikkat ederek güvenliğinizi koruyabilirsiniz. CNR Motors olarak aks contanızın kontrolünü ve değişimini gün içerisinde gerçekleştiriyoruz.

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1