araba-klima-kokusu

Araba Kliması Neden Koku Yapar?

Sıcak bir yaz gününde arabanızı çalıştırıp klimayı maksimum soğukta çalıştırmaktan daha iyi bir his yoktur. Ancak bu serin hava, dayanılmaz bir koku yayıyorsa keyfinizi kaçırabilir! Arabanızın kliması neden kötü koku üretir? Aracınız için ne anlama gelir? Klima kokusu nasıl giderilir? Yazımızda bu soruları cevaplayacağız.

Araba Kliması Neden Kokar?

Aracınızın klima sistemi, aracın dışından gelen havayı soğutabilir veya araçtaki havayı sistem içinde sirküle ederek soğutur. Garip kokunun kaynağı arabanızın içinde bulunuyorsa, klimanız kokuyu doğrudan havalandırma kanallarından yüzünüze yönlendirir.
Aracınızın içinden veya dışından gelen garip ve ani kokular genellikle koku kaynağını temizlemek veya koku kaynağından uzaklaşmak suretiyle giderilebilir. Ancak arabanızın kliması sirke, yakıt, küf, veya yanık gibi kokuyorsa daha ciddi bir sorun var demektir.

Klimadan Benzin Kokusu Gelmesi

Kabin polen filtreniz tozu, birikintileri ve diğer zararlı maddeleri filtrelemede başarılı olsa da, benzin gibi daha güçlü kokuları filtreleyecek kadar güçlü değildir. Aracınız yakıt sızdırıyorsa, benzin kokusunun klima yoluyla kabininize girme olasılığı yüksektir.

Yakıt kaçakları çok tehlikeli olabilir. Klimanızda benzin kokusu alırsanız, yakıt sisteminizi kontrol ettirmek ve gerekirse tamir ettirmek için arabanızı hemen CNR Motors Maslak Servisi’ne getirmeniz en iyisidir.

Klimadan Küf Kokusu Gelmesi

Arabanızın klimasından küf kokusu geliyorsa, klima kanallarında küflenme olabilir. Aracınız yaşlandıkça, nemin  biriktiği klima sistemde, özellikle de klimanın buharlaştırıcısında bakteriler birikebilir. Bu olduğunda, klima menfezlerinizden kabininize keskin, küf benzeri bir koku gelebilir.
Küflenme sorununuz hafif görünüyorsa, kendiniz uygulayabileceğiniz çözümler mevcuttur. Kokuyu nötralize etmesi için havalandırma deliklerine sıkabileceğiniz klima temizleyici spreyleri deneyebilirsiniz. Uzun vadeli bir çözüm için, sisteminizin uygun şekilde incelenmesini ve temizlenmesi için CNR Motors’da Klima servis randevusu oluşturun.

Klimadan Sirke Kokusu Gelmesi

Arabanızın klimasından keskin bir sirke kokusu mu alıyorsunuz? Bu kötü kokunun kaynağını tam olarak belirlemek biraz zor olabilir. Bazı küf türleri, aracınızın klimasının sirke gibi kokmasına neden olabilir.
Çok daha büyük sorunlar klimanızda sirke kokusuna neden olabilir. Klimadan sirke kokusu gelmesinin nedenleri aşağıdakiler olabilir:

 • Klima ozon kaçağı
 • Akü asidi sızıntısı.

Klimadan Yanık Kokusu Gelmesi

Arabanızın klimasından gelen yanık kokusu ciddi bir sorundur. Klimadan gelen yanık kokusunun nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:

 1. Kauçuk yanması
  Klima kompresörü, klima kompresörü debriyajı veya kasnaklarla ile ilgili bir sorun varsa yanık lastik kokusu alabilirsiniz. Bu sorunlardan herhangi biri kayışın sürtmesine neden olabilir ve bu da yanık lastik kokusuna neden olabilir.
 2. Plastik yanması
  Elektrik kısa devreleri, yanan kablolar veya hortumlar aracınızın klimasında yanık plastik kokusuna neden olabilir.
 3. Yağ yanması
  Zamanla motordan contalar, hortumlar ve yağ filtresi yoluyla yağ sızabilir. Sızan yağ, sıcak motora veya kaputun altındaki diğer sıcak parçalara temas ettiğinde, klimaya ulaşabilecek yanık bir yağ kokusu yayabilir.

Genel olarak, aracınızın klimasından yayılan herhangi bir yanık kokusu ciddiye almanız gereken büyük bir sorundur. Yanık kokusunun birçok nedeni olabileceğinden, sorunu yalnızca burnunuzla teşhis etmeniz zordur. Bunun yerine, profesyonel teknisyenlerimiz teşhis cihazlarıyla yanık kokusunun nedenini bulup müdahale etsinler. CNR Motors Maslak Servisi’ne gelin ve aracınızın klimasını ilk günkü haline getirelim.

Araba Klima Kokusu Nasıl Giderilir?

Araba klima kokusunun olası nedenlerinden yukarıda belirttik. Şimdi de klima kokusunu nasıl giderebileceğimizden bahsedelim.

Klima kokusunu aşağıdaki yöntemlerle giderebilirsiniz:

Kabin Polen Filtresini Değiştirin

Kötü kokuyu ortadan kaldırmanın ilk adımı, kabin hava filtresini değiştirmektir. Bu filtre, kabine girmeden önce havadaki toz ve diğer parçacıkların giderilmesinden sorumludur. Filtre kirli veya tıkalıysa küf kokusuna neden olabilir. Filtreyi değiştirmek, sadece birkaç dakika içinde yapılabilecek basit ve ucuz bir iştir.

Klima Temizleme Kiti Kullanın

Kabin polen filtresini değiştirdikten sonra koku hala devam ederse, klima temizleme kiti kullanmanız gerekebilir. Bu kitler küfü ortadan kaldırmak için klima sistemine püskürtülen köpük temizleyici içerir. Yanlış kullanım klima sistemine zarar verebileceğinden dolayı üreticinin talimatlarını dikkatle izleyin.

Sızıntıları Kontrol Edin

Gaz benzeri bir koku alıyorsanız, yakıt sisteminde veya egzozda sızıntı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bir sızıntıdan şüpheleniyorsanız, arabanızı hemen profesyonel bir servise götürün.

Profesyonel Klima Servisi

Yukarıdaki tüm adımları denemenize rağmen hala kokuyu gideremediyseniz, arabanızı profesyonel bir klima servisine götürmeniz gerekebilir. Sorunu teşhis etmek ve onarmak için gerekli araçlara ve uzmanlığa sahip CNR Motors’ta hemen klima servis randevusu oluşturun.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1