araba-yaz-bakimi-cnr

Arabanızı Yaza Hazırlamak için 6 Öneri

İçindekiler

Tatil sezonu neredeyse geldi! Aracınızın tatil yolculuğuna hazır olduğundan emin olun. Yazın yüksek sıcaklıkları, sağanak toz ve kir aracınızın önemli sistemlerine zarar verebilir. Aşağıdaki önerilerle arabanızı yaza daha iyi hazırlayabilir ve yaz boyunca güvenli ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını ssağlayabilirsiniz.

1

Yağınızı ve yağ filtrenizi değiştirin. Son yağ değişiminiz kısa bir süre önce yapmış olsanız bile bu öneriyi dikkate alın, çünkü her tür yoğun hava koşulu (yağış, sıcak veya soğuk) yağ ve yağ filtrenizi ekstra kirletebilir. Yağ Filtresi, yağ sistemine sızan zararlı kalıntıları, kiri ve metal parçalarını süzerken, yağınız motor parçalarınızın yağlanmasını sağlar. Temiz bir filtre, daha fazla kirleticinin süzülmesi anlamına gelir. Daha fazla kirleticinin süzülmesi, daha temiz yağ anlamına gelir. Daha temiz yağ, daha sağlıklı, ve daha uzun ömürlü bir motor demektir!

2

Sıvı seviyeleriniz tekrar kontrol edin. Mevsimsel hava değişiklikleri şanzıman sıvısının, hidrolik direksiyon sıvısının, soğutma sıvısının ve hatta ön cam silecek sıvısının azalmasına neden olabilir, bu yüzden hepsini tekrardan kontrol edin! Özellikle soğutma sıvısı, mevsim sıcaklarından önce dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Yapılan araştırmalara göre, yaz arızalarının en büyük nedeni aşırı ısınmadır. Bu kontrolleri kendi başınıza yapmak istemiyorsanız, CNR Motors Maslak Servisi’ne uğrayın ve teknisyenlerimiz en kısa sürede kontrol etsin.

3

Lastik basıncınızı kontrol edin. Derin çukurlara ve zorlu yol koşullarına maruz kalan lastikleriniz düzenli olarak kontrolü edilmelidir. Gerçek şu ki, lastikler dış sıcaklığa bağlı olarak günlük olarak basınç kaybeder veya kazanır. Örneğin soğuk havalarda, bir lastik ortalama olarak ayda 2 – 3 PSI hava kaybeder. Uzun yaz yolculuğunuz için yola çıkmadan önce lastiklerinizin uygun şekilde şişirildiğinden emin olun, çünkü düşük hava basınçlı lastikler çok daha çabuk aşınır. Aracınızın önerilen lastik basıncını bu yazımızdan kontrol edebilirsiniz.

4

Rot balansınızı kontrol ettirin. Arabanız bir tarafa çekiyorsa, direksiyon simidiniz titriyorsa veya düz giderken direksiyon simidiniz ortalanmıyorsa, aracınızın rot ayarını kontrol ettirin. Rot balans, genel aşınma ve yıpranmanın yanı sıra engebeli yollarda, çukurlarda ve tümseklerden geçerken oluşan darbelerden dolayı bozulabilir. Doğru rot balans, lastiklerinizin ömrünü uzatmanıza, daha konforlu bir sürüşe ve yakıt tasarrufu yapmanızayardımcı olabilir. CNR Motors’da hızlı check-up yaptırarak, arabanızın rot balans servis vakti gelip gelmediğini en hızlı şekilde öğrenebilirsiniz.

5

Akünüzü test edin. Yaz sıcağı, sıvı kaybı oranını ve bunun sonucunda akü bileşenlerinin oksitlenmesini hızlandırır, bu da sizi hiçbir belirti göstermeden yolda bırakabilir. Çoğu araç kullanıcısı, akü arızalarının ve akü ömrünün azalmasının bir numaralı nedeninin sıcaklık olduğunun farkında değil.
Akünüzün ne zaman arızalanabileceği konusunda genel bir fikir edinmek için CNR Motors’a gelin ve Akü Test Cihazımızla akünüzü test edelim. Teknisyenlerimiz, akünüzün ne kadar kullanım ömrü kaldığını tespit edip size belirteceklerdir. Akü testi, tatil yolculuklarınızda yaşanabilecek beklenmedik arızaların önüne geçecektir.

6

Frenlerinizi kontrol ettirin. Dur-kalk, uzun yolculuklar ve sert koşullar frenlerinizi aşındırmış olabilir. Frenleriniz gelen anormal sesler ve performans kayıpları fren balatanızın değişim zamanının geldiğini işaret edebilir.
CNR Motors’a gelin ve aracınızın yaza hazır olup olmadığını kontrol edelim. Yağ değişimi, yağ ve yakıt filtresinin değiştirilmesini, önemli sıvıların kontrolü tamamlanması gibi işlemleri gün içerisinde gerçekleştiriyoruz. Frenleriniz, akünüz, rot balansınız veya lastik basıncınızla ilgili hatalı bir durum varsa, teknisyenlerimiz kontrol esnasında bunları fark edip dikkatinize sunacaktır. Bize arayın ve hemen randevu alın!

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1