baski-balata-nedir

Baskı Balata Nedir?

Baskı Balata

Baskı balata, manuel araçlarda bulunan debriyaj sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Baskı balata kaldıraç ve yaylarla hareket ettirilen büyük bir metal aşınım levhasından oluşur. Birincil debriyaj plakası (veya debriyaj diski) motor volanına baskı uygulayacak şekilde konumlandırılır. Sonuç olarak, güç, motor krank milinden kavramaya, ardındından şanzıman ve dişli kutusu sistemine ve son olarak da tahrik milleri aracılığıyla tekerleklere geçer.

Baskı Balata ömrü ne kadardır?

Baskı balatanın ömrü aracın modeline ve kullanıma göre değişir. Genel olarak 70.000 ile 100.000 kilometre arasında değiştirilmektedir. Baskı balatanın kötü durumda olması nedeniyle araçta ciddi problemler yaşanabilir. Bu yüzden baskı balatanızın ömrünün azaldığını çok geç olmadan fark etmeniz gerekir.

Vites değiştirirken veya debriyajda kavrama sağlanırken bazı zorluklar yaşaanabilir. Kırık veya ömrünü tamamlamış baskı balata yayları veya debriyaj pedal yayları debriyaj mekanizmasının motor volanından ayrılmasını sağlayacak yeterli kuvveti sağlamayabilir. Bu yazımızda debriyajınızın ömrünü uzatmak için tavsiyelerin yanı sıra baski balatanın sorunlarının bazı tipik belirtilerini derledik.

baski-balatanin-bittigi-nasil-anlasilir

Baskı balatanın bittiği nasıl anlaşılır?

Debriyajın kaçırması: Baskı balata belli bir seviyenin üzerinde aşındığında debriyaj kaçırması denilen durum yaşanır. Debriyaj kaçırmasının belirtileri şunlardır:

  • Araç gücünde azalma
  • Daha yüksek devir
  • Hızlanmada ve vites değiştirmede zorluk
  • Debriyaj pedalının yumuşaması
  • Debriyajdan gelen duman/yanık kokusu
  • Debriyajdan gelen alışılmadık sürtünme sesleri
  • Debriyaj pedalında titreme

Debriyajınızın devreye girmesi zorlaşabilir. Bu, bükülmüş bir baskı plakası, volana çarpan plaka “parmakları” veya aşınmış baskı plakası tahrik kayışları gibi bir dizi debriyaj sorunu tarafından sağlanabilir.

Debriyaj bakımı neden önemlidir?

Manuel aracınızın sorunsuz bir şekilde kavramas sağlaması ve vites değiştirmesi, düzgün çalışan bir debriyaja bağlıdır. Debriyajınızın bakımı ve onarımı, diğer şanzıman parçalarının daha fazla zarar görmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

baskı-balata-degisimi

İstanbul baskı balata değişimi

Baskı balatanızın değiştirilmesi mi gerekiyor?

CNR Motors’ta debriyajla ilgili her sorunu teşhis edebiliyor ve çözebiliyoruz. Debriyajınızın onarılması, aracınızın şanzımanının düzgün çalışmasını sağlayarak vitesleri sorunsuz ve kolay bir şekilde değiştirmenizi sağlar.

Debriyaj baskı plakası da dahil olmak üzere tüm debriyaj parçalarının değişimini ve onarımını deneyimli teknik kadromuzla gerçekleştiriyoruz. CNR Motors İstanbul Maslak‘ta hızlı, güvenilir ve en yüksek kalitede araç servis hizmeti sağlıyor.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1