bijon

Bijon Nedir?

Bijon Nedir?

Araç parçası dendiğinde aklımıza genellikle büyük sistemler gelir. Birkaç küçük bileşen, aracın tüm sistemini yönetir ve düzgün çalışmasını sağlar. Yeni teknolojinin donanım üzerinde önemli bir etkisi olsa da, bugün hala eski dönemlere ait malzemeler kullanılmaktadır. Küçük boyutuna rağmen bijon, arabaların çalışma prensibi için çok önemli bir bileşendir. Adı, genellikle otomobil bileşenlerine atıfta bulunulurken sık sık anılır. Bununla birlikte, bijon hakkında internette çok fazla bilgi mevcut değildir. Bu yazımızda size bijon ve bijon anahtarının ne olduğu hakkında genel bilgiler vereceğiz.

Araç, bileşenleri bir arada tutmak için kullanılan parçalara sahiptir. Bu bileşenlerden biri de bijonlardır. Bijonun ne olduğu hakkında detaylı bilgi almak her zaman mümkün değildir. Bijon cıvataları, tekerlekleri kampana veya diske bağlayan benzersiz cıvatalardır. Tekerlek sistemi bu şekilde sabit tutulur. Cıvata yapısı tamamen bu konum için geliştirilmiştir. Sağlam konstrüksiyonu sayesinde seyir halinde olası çarpışma, taş sıçraması gibi durumlarda kırılma ve çatlama gibi olaylar yaşanmaz.

Bijon cıvataları için özel uçlar yapılmıştır. Bijon somunları bu somunların başka bir adıdır. Sektörde çok çeşitli cıvata çeşitleri kullanılmaktadır. Aracınızın markasına göre bu bijon çeşitleri piyasada benzersiz bir şekilde sunulmaktadır. Bijonlar, ön ve arka tekerleklere, araç tipine ve sınıfına göre sipariş edilmelidir.

Bijon Tipleri

İki farklı bijon türü mevcuttur: standart ve şifreli. Otomobil üretiminde tipik olarak kullanılan bijonlar doğrudan fabrikadan gelir. Tekerlek hırsızlığına karşı koruma sağlamak için kullanılan bijonlar, kombine cıvatalardır. Fabrikalar benzersiz tekerlek cıvataları ve somunları üretir.

Bijon somunları, havşa başlı, kendinden pullu, yarıçaplı ve havşasız olmak üzere çeşitli stillerde gelir. Araç tipine bağlı olarak, bu bijonlar belirli bir şekilde oluşturulur. Jantın iç tambura ortalanmasını sağlamak için disk cıvata deliğinde havşa adı verilen yarıçap veya konik bir yuva açılır. Bu adımlar, havşa başlı bijon somunlarını hazırlarken de izlenir.

Bijon Arızaları

Bijonlar genel olarak dayanımı yüksek, sorun çıkartmayan parçalardır. Bununla birlikte, bijon cıvataları, yanlış şekilde sıkılırsa veya şiddetli kuvvete maruz bırakılırsa soyulabilir veya kırılabilir. Ek olarak, yanlış yerleştirilmiş bijonlar sürüş sırasında çıkabilir ve tekerleğe zarar verebilir. Yanlış boyuttaki jantlar da buna neden olabilir.

 

bijon-anahtari

Bijon Anahtarı

Disk ve kampana bijon cıvatalarıyla sabitlenmelidir. Tambur ve disk, sabitleme işlemleri sırasında, jant üzerindeki cıvata delikleri cıvatalara geçecek şekilde sabitlenmelidir. Somun ve cıvatanın sökülmesi, tekerleklerin değiştirilmesini sağlar. Bijon anahtarı, tekerlekleri sıkmak için kullanılan aletin adıdır. Tipik bijon somunları için genellikle herhangi bir bijon anahtarı kullanabilirsiniz. Şifreli bijon somunları için benzersiz bijon anahtarları üretilmektedir. Şifreli bijon anahtarı benzersiz bir şekilde yapıldığından, bijon somunlarının sökülmesi, kaybolması durumunda aracınızın şasi numarasıyla birlikte servise danışmanız gerekmektedir.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1