deri-koltuk-temizligi

Deri Koltuk Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Deri Koltuk Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Deri koltuklar, lüks araçların iç mekanının konforunu ve şık görünmesini sağlar. Kumaş koltuklara kıyasla daha fazla özen ve bakım gerektirir. Arabanızın deri koltuklarını en iyi durumda tutmak istiyorsanız; yıllarca temiz, yumuşak ve esnek kalmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizin için derledik.

Düzenli temizlik

Arabanızın deri koltuk bakımının temeli, temiz tutmaktır. Kir, toz ve birikintiler temizlenmediği takdirde deride hasara neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için, arabanızın içini düzenli olarak süpürdüğünüzden ve koltukları sildiğinizden emin olun. Derinin çizilmesini önlemek için yumuşak kıllı bir fırça kullanabilirsiniz ve kirin birikebileceği yarıklara ve dikiş yerlerine ekstra özen göstermelisiniz.

Dökülenleri hemen temizleyin

Deri koltuklarınızın üzerine bir şey dökerseniz hemen temizlemeniz gereklidir. Deri gözeneklidir ve zamanla lekelere ve hasara neden olabilecek sıvıları emebilir. Dökülen yeri olabildiğince temizlemek için temiz, kuru bir mikrofiber bez kullanın. Kalan kalıntıları temizlemek için deri temizleyici kullanabilirsiniz. Derinin renginin solmasına veya sertleşmesine neden olabileceğinden su veya sabun kullanmaktan kaçının.

Deri bakım kremi kullanın

Deri, uygun şekilde nemlendirilmezse zamanla kuru ve kırılgan hale gelebilir. Bunun olmasını önlemek için ayda en az bir kez aracınızın deri koltuklarına deri bakım ürünü uygulayın. Deri kremini, kuru bir beze uygulayın ve dairesel hareketlerle deriye sürün. Derinin birkaç dakika kremi emmesine izin verin, ardından fazlalığı temiz bir bezle silin.

Sert kimyasallardan kaçının

Arabanızın deri koltuklarını temizlerken sert kimyasallar veya aşındırıcı temizleyiciler kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Kimyasallar derideki doğal yağları eritebilir ve zarar görmesine veya renginin solmasına neden olabilir. Bunun yerine, deriyi uygun bir şekilde temizlemek için pH nötr bir deri temizleyici ve yumuşak bir mikrofiber bez kullanın. Fırça veya sünger kullanmaktan kaçının çünkü bunlar deriyi çizebilir ve hasara neden olabilir.

Deriyi güneşten koruyun

Doğrudan güneş ışığı, aracınızın derisinin zamanla solmasına, kurumasına, çatlamasına ve renginin solmasına neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için, arabanızı gölgeye park etmeye özen gösterin ve güneş ışınlarını engellemek için ön cam güneşliği kullanın. Arabanıza cam filmi taktırmak da bu sorunu önleyebilir. Deriyi güneşin zararlı ışınlarından korumaya yardımcı olmak için UV inhibitörleri içeren bir deri koruyucu sprey de kullanabilirsiniz.

Evcil hayvanları ve keskin nesneleri deriden uzak tutun

Evcil hayvanlar ve keskin nesneler arabanızın deri aksamlarına zarar verebilir, bu yüzden mümkün olduğunca uzak tutmanız gerekir. Evcil hayvanınız varsa, deriyi çizmelerini veya tırmalamalarını önlemek için bir koltuk örtüsü veya evcil hayvan taşıma kutusu kullanın. Deride yırtılmalara veya delinmelere neden olabileceğinden, koltukların üzerinde keskin nesneler veya aletler taşımaktan kaçının.

Aşırı sıcaklıklardan kaçının

Deri, sıcak veya soğuk aşırı sıcaklıklara maruz kalırsa zarar görebilir. Derinin kurumasına ve çatlamasına neden olabileceğinden, arabanızı uzun süre doğrudan güneş ışığında veya aşırı sıcakta bırakmaktan kaçının.

Bu ipuçlarını takip ederek, aracınızın deri koltuklarını yıllarca ilk günkü gibi koruyabilirsiniz. Biraz özen ve bakımla, deri koltuklar uzun süre dayanır ve uzun yıllar konforla kullanılabilir.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1