diferansiyel-arizasi

Diferansiyelin Arızalandığı Nasıl Anlaşılır?

Diferansiyelin Arızalandığı Nasıl Anlaşılır?

En yaygın arıza türlerinden biri, virajlarda diferansiyelin ses çıkarmasıdır. Diferansiyel vuruntu sesi, bu arızanın başka bir adıdır. Araç sahipleri, arabanın dönen dingillerini ve çapraz dişlilerini kontrol ederek işe koyulabilir. Araç dönüyorsa ve sesler duyuyorsanız bu dişliler kırılmış veya hasar görmüş olabilir. Bu sorunu gidermek için aracın diferansiyeli kontrol edilmeli ve gerekirse parça sabitlenmelidir.

Diferansiyel yağ sızdırdığında, bu başka bir yaygın sorundur. Diferansiyelden yağ gelmesinin birden fazla sebebi olabilir. İşte bu nedenlerin bir listesi:

  • Yanlış yağ kullanımı
  • Keçeler ve yağ keçelerinin eskimesi
  • Fazla yağ kullanılması

Şanzıman ve diferansiyel için belirli kalınlıkta yağlar kullanmalısınız. Bu yağlar  için doğru kalınlık 75 ile 95 arasındadır. Diferansiyelde bu değerlerin dışında yağ kullanırsanız yağ kaçağı olabilir ve bu da arızaya neden olabilir. Yağın sızmasına neden olabilecek bir başka şey de conta veya contalarla ilgili bir sorundur. Bu durumda, gevşeyen contaların temizlenmesi ve değiştirilmesi yeterli olacaktır. Bir diğer durum da çok fazla yağ kullanılmasıdır. Bu durumda yağ seviyesinin kontrol edilmesi ve uygun seviyeye getirilmesi gerekmektedir.

Diferansiyel garip sesler çıkarıyorsa, bu başka bir şeyin de yanlış olduğu anlamına gelebilir. Çoğu zaman, bu sesler uğultu, vuruntu ya da sürtünme şeklindedir. Gelen ses bir vuruntu sesi ise ayna ile mahruti boşlukları arasında çok fazla boşluk olduğu anlamına gelir. Bu durumda dişliler aşınarak parçaya zarar verecek ve muhtemelen aracın etmesine engel olacaktır. Bu düzenlemeyi yapmak için kırmızı renklendirici kullanılır ve iz kontrolü bu şekilde tamamlanır. Bu sorun, boşluklar arasındaki mesafeyi doğru ayarlayarak çözülebilir. Bu sorunu çözmeden aracınızı sürmeye devam ederseniz hareketli parçadaki dişliler kırılacak ve sorun çıkaracaktır.

Eğer gelen ses bir sürtünme sesi ise problem yüksek ihtimalle diferansiyel rulmanlarından kaynaklanmaktadır. Böyle bir arıza durumunda mevcut rulmanların değiştirilmesi ve yerine yenilerinin takılması gerekir. Bu şekilde bu arıza tamamen çözülecektir. Ses arızalarının bir diğer tipi olan uğultu durumunda dişlilerin katalog değerine göre ayarlanması arızayı çözmeye yetecektir. Arıza belirtilerini de anlattığımıza göre hemen hepimizin kulağına aşina olan bir terimden bahsedelim. 

 

diferansiyel_ariza_cesitleri

Diferansiyel Kilidi Nedir?

İnsanlar genellikle kilitli diferansiyeli diferansiyel kilidiyle karıştırır. Diferansiyel, motordan gelen torku farklı hızlarda bölen parçanın adıdır. Diferansiyel kilidi, ön veya arka diferansiyelin hareket etmesini durduran bir sistemdir. Diferansiyel dişlilerini birbirine bağlamak diferansiyel kilidinin görevidir. Yani arabanın tekerleklerini aynı hızda dönmeye zorlar.

Bir araba köşeyi döndüğünde iki farklı gruba ayrılması gerekir. Bu, aracın eğilebilmesini ve devrilmemesini sağlar. İçerideki işlemcinin harici sistemlerinden daha az olması gerekir. Bu aletle, bir yaydan güç alan bir dönüş yapabilir. Araba bir virajı döndüğünde en az dirençle karşılaşan tekerlek en fazla gücü alır. Yani motordan gelen güç, o tekerleğe en kolay gönderilebileceği tekerleğin detaylarına ve güç ihtiyacına göre gönderilir. Düz yollarda araç kullanmanın en iyi yolu bu olsa da, diğer yollarda sorunlara neden olabilir. Özellikle arazide veya engebeli yollarda sürerken çok fazla sorun olabilir.

Engebeli bir yolda araç kullanıyorsanız, bir nesnenin hareket etmemesi veya yolda sıkışması muhtemeldir. Normal bir diferansiyel sistemi ile en fazla gücü geniş alanda kalan tekerlek alır. Bu da işe yaramayacak ve havadaki tekerlek boşalırken aracın hareket etmesini sağlayan tekerlek yerinde kalacaktır. Diferansiyel kilit kapısının çalışmasına ve beynin aynı miktarda kuvvetle dönmesine izin verir. Bu, anlam ifade etmeyen bazı semptomların oldukça eksiksiz bir listesidir. Bu kilitleme sistemi çerçevelerin havadan düşmesini engeller ve dışarı çıkmamızı sağlayacak tekerlek daha hızlı dönmeye başlar. Diferansiyel kilitleri genellikle emlakta bulunur. Diferansiyel kilidi bu arabaların önemli bir parçasıdır çünkü kum, buz ve çamurlu yollarda nasıl sürüleceğine dair birçok araştırma yapılmıştır.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

 

 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1