diferansiyel-yagi

Diferansiyel Yağı Nedir? Diferansiyel Yağı Değişimi

Diferansiyel Yağı Nedir?

Diferansiyel yağı, otomobil dünyasındaki en kafa karıştırıcı konulardan biridir. Çoğu zaman insanlar diferansiyel yağını şanzıman yağıyla karıştırırlar ve sıklıkla ikisinin aynı olduğunu düşünürler. Bu yağlar birbirlerine benziyorlar mı yoksa farklılar mı? Diferansiyel yağı nedir? Eskidiğinde veya azaldığında ne olur? Ne sıklıkla değiştirmeliyiz ve ne tür bir yağ kullanmalıyız? Bu soruların cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Diferansiyel Yağı

Diferansiyel dişlilerini yağlamak için kullanılan yağ diferansiyel yağıdır. Diferansiyel yağı konusunda sizlere daha detaylı bilgi verebilmek için diferansiyele kısaca değinelim.

Diferansiyel Nedir?

Sözlüğe göre diferansiyel, “Arabanın tekerleğinin viraj alırken çeşitli hızlarda dönmesini sağlayan dişli mekanizmasıdır.” Basit bir örnekle açıklayalım. Eğitim kariyerlerimiz boyunca neredeyse hepimiz bir beden eğitimi dersi sırasında sıralı bir yürüyüşe katıldık.

Bu yürüyüşler boyunca toplu sağa dönüş olacağını varsayalım. Dönüş hareketinin gerçekleşeceği taraftaki kişiler küçük adım atarken, diğer kısımdakiler daha büyük adım atarak ilerlerler. Bu sistem otomobillerde de aynı şekilde işler. Sağ tekerlek sağa dönerken daha yavaş dönerken, sol dış tekerlek daha fazla tur atarak daha hızlı döner. Diferansiyel bu tur sayılarını organize edecek şekilde kranktan gelen dönüş hareketini oranlayarak tekerlere iletir. Hem ön hem de arka tekerleklerinde diferansiyel bulunan 4×4 araçlardan farklı olarak, binek araçlarda sadece çekişin olduğu tekerleklerde diferansiyel bulunur.

Diferansiyel Yağı Nedir?

Dişli yağı olarak da bilinen diferansiyel yağı, diferansiyel dişlileri arasındaki sürtünmeyi ve aşınmayı azaltmak için diferansiyele eklenen bir yağlayıcıdır. Yüksek sıcaklıklara ve basınçlara dayanacak şekilde tasarlanmış viskoz bir sıvıdır.

Diferansiyel Yağı Ne İşe Yarar?

Diferansiyel yağının birkaç kritik işlevi vardır. Diferansiyeldeki dişlileri yağlar, bu da sürtünmeyi ve aşınmayı azaltır. Ayrıca dişliler tarafından üretilen ısının dağılmasına yardımcı olarak aşırı ısınmalarını ve hasar görmelerini önler. Ayrıca diferansiyel yağı, diferansiyelin ömrünü uzatarak dişlilerde korozyon ve pas oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Hangi Tür Yağ Kullanılır?

Diferansiyel yağı için kullanılan yağın cinsi aracınızdaki diferansiyelin cinsine göre değişir. Çoğu araç, mineral bazlı veya sentetik bazlı bir yağ kullanır. Özel markanız ve modeliniz için hangi tür yağın önerildiğini belirlemek için aracınızın kullanım kılavuzunu kontrol etmeniz önemlidir. Yanlış tipte yağ kullanılması diferansiyele zarar verebilir ve aracınızın performansını etkileyebilir.

Diferansiyel Yağı İçin Ne Kadar Yağ Kullanılır?

Diferansiyel yağı için gereken yağ miktarı, aracınızdaki diferansiyelin boyutuna ve tipine göre değişir. Diferansiyel yağı için genel olarak 2 – 3 Litre yağ kullanılır.

Diferansiyel Yağı Biterse Ne Olur?

Diferansiyel, dişlileri birbiriyle etkileşim halinde olan dişli gruplarından oluşur. Bu dişlilerin yağsız bırakılması çok kısa sürede aşınmalara ve onarılamaz hasarlara neden olur. Uzun süreli yağsız çalışmada konik dişlilerdeki hasar nedeniyle diferansiyel kilitlenir. Diferansiyel yağı, mekanizmanın sorunsuz çalışması için gereklidir.

Diferansiyel Yağı Eskidiğinde Ne Olur?

Zamanla diferansiyel yağı eskiyebilir, kirlenebilir veya viskozitesini kaybedebilir. Bu durumda artık diferansiyeldeki dişlilere gerekli yağlamayı ve korumayı sağlayamaz. Bu, artan sürtünme ve aşınmaya, aşırı ısınmaya ve hatta diferansiyelin hasar görmesine neden olabilir. 

Diferansiyel Yağı Kaç Kilometrede Değiştirilir?

Diferansiyel yağının genellikle her 80.000 ila 100.000 kilometrede bir değiştirilmesi önerilir.

Diferansiyel Yağı Değişimi

Toplumda diferansiyel yağının “değişmez” olduğuna dair bir inanç olsa da yağlama kullanan mekanik sistemlerde yağ değişim aralıklarının sonsuza kadar sürmediğini unutmamalıyız. Her yağın bir kilometre ömrü ve değişim yılı vardır. Ek olarak, aracınız dört çekerse, her iki diferansiyeli de değiştirmeniz gerekecektir.

Diferansiyel Yağı Değişim Zamanının Geldiğine Dair Belirtiler

  • Garip sesler: Diferansiyelinizden gıcırtı veya uğultu sesleri geliyorsa, yağın kirli olduğunu işaret edebilir
  • Hızlanmada zorluk: Aracınız hızlanmakta güçlük çekiyorsa veya vites boştayken yavaşlıyorsa bunun nedeni eski diferansiyel yağının sürtünme yaratması olabilir.
  • Yağ sızıntısı: Diferansiyelden yağ sızdığını fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede bir tamirciye kontrol ettirmelisiniz.

Genel olarak diferansiyeller, her 4 yılda bir veya 100.000 kilometrede bir yağ değişimi gerektirir. Çok fazla toz, nem ve su bulunan koşullarda kullanıyorsanız, değişim sürelerini biraz daha erkene almanızı tavsiye ederiz. Diferansiyel yağı ücretleri, olası arızaların önüne geçtiğini düşündüğümüzde çok da pahalı değildir. CNR Motors olarak aracınızın her türlü diferansiyel yağ kontrolü ve değişim hizmetini vermekteyiz. Aracınızı Maslak’taki servis merkezimize getirin ve hemen kontrol edelim.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1