ecu-arizasi

ECU Nedir?

ECU Nedir?

Modern otomotiv komuta ve kontrolü elektronik bilgisayar sistemleri kullanılarak yapılır. Bir arabanın elektronik kontrol ünitesi, belirli bir sistemi kontrol eden ve yöneten bileşendir. Elektronik Kontrol Birimi (ECU) ve Güç Kontrol Modülü (PCM) birbiriyle ilişkili iki terimdir. Sistemin ana bileşeni olan bu mikro işlemcili kontrol birimleri, dizel ve benzinli motorları çalıştırmak ve yönetmek için kullanılır. Mikroişlemci, ECU belleğine yüklenen ve sistemi yönetmek için kullanılan programı (yazılımı) yürütür.
Kapalı devre bir yakıt sistemi olarak ECU, dizel yakıt enjeksiyon sistemini kontrol eder. ECU, işlemleri yönetir, sensörlerden veri alır ve CAN BUS hattı üzerinden diğer ECU merkezleriyle iletişim kurar.
ECU’nun bağlı olduğu sistemler aşağıdaki şemada gösterilmiştir.

ecu-nasil-calisir
ECU, önemli sistem bileşenlerinden ve sensörlerden sürekli bilgi akışı alır. Bu sinyaller ECU tarafından sistemi kontrol etmek için kullanılır. ECU tarafından iletilen voltaj sinyalleri, daha sonrasında hedef sistemi etkinleştirir.

  • Beyne kaydedilen yazılım (program), sensörlerden gelen sinyallerin değerlendirilmesi ve bu durumda yapılması gerekenler hakkında bilgiler içermektedir.
  • Motorlu taşıtlarda çok sayıda elektronik kontrol ünitesi (ecus) bulunur ve bu ecus’lar birbirleriyle uyum ve iletişim halinde çalışırlar. Çeşitli elektronik cihazların birlikte çalışmasıyla, otomobil sistemleri bir bütün olarak düzgün bir şekilde çalışabilir.

Arabanın elektrik kontrol üniteleri tam olarak nedir?

  • Motor kontrol ünitesi
  • ABS kontrol ünitesi
  • Otomatik şanzıman kontrol ünitesi
  • Konfor sistemi kontrol ünitesi
  • Klima (ısıtma-soğutma) kontrol ünitesi
  • Ekran kontrol ünitesi
  • Hava yastığı kontrol ünitesi.

ecu-arizasi

ECU Nasıl Çalışır?

Elektronik Kontrol Ünitesi yeniden programlanabilir mikroişlemcilere sahiptir. Hafızasındaki yazılım, sensörlerden aldığı elektrik sinyallerini işler.
çeşitli aktüatörleri yorumlar, analiz eder ve düzenler. Çalışma koşulları altında, her motorun çevresel etkilerine uygun yakıt enjeksiyonu ve ateşleme avansı değerleri.
dikkate alır ve kullanır. ECU (ecu) otomatik uyarlanabilir türdendir, yani motorun ne kadar eskidiğine bağlı olarak yakıt ve hava akışını ayarlar ve değişiklikler sonucunda ortaya çıkabilecek eşitsizlikleri telafi edebilir.

Her türlü ECU sorununuz için CNR Motors Servis Uzmanınıza danışın!

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1