fren-balatası

FREN BALATASI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

FREN BALATASI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

FREN BALATASI NEDİR?

Araç fren sistemini oluşturan parçalar fren kaliperi, fren diski ve fren balatalarıdır. Sürtünme malzemeleri fren diskinin iki yanına, neredeyse değecek şekilde kaliperlerin içerisine yerleştirilmiştir.

Kaliperdeki hidrolik sıvısı, fren pedalına basıldığında fren diskinin her iki tarafındaki her bir fren balatasını iter. Bundan kaynaklanan sürtünme, arabanın yavaşlamasına ve sonunda durmasına neden olur.

Bu basit eylemin her gün, hafta, ay ve yılda kaç kez gerçekleştiğini düşündüğünüzde, fren balatalarının yavaş yavaş aşınması ve düzenli olarak değiştirilmesi gerekmesi şaşırtıcı değildir.

FREN BALATASININ ÖMRÜ NE KADARDIR?

Aracın kullanım şekli balataların ömrünü doğrudan etkilediği için u konuda değişmez kurallar yoktur. Ancak genel kullanım istatistiklerine bakıldığında fren balatalarının 50.000 ila 100.000 KM arasında değiştirilmesi uzmanlar tarafından uygun görülmektedir.

Aracın kullanım şeklinin balataların ömrü üzerinde önemli bir etkisi vardır.

fren-balatasi-omru

Peki fren balatalarının ömrünü etkileyen faktörler nelerdir?

Aracın kullanıldığı yer

Sürüşünüzün çoğunu otoyollarda gerçekleştiriyorsanız, daha çok şehir içi ve daha kısa yolculuklarda seyahat ettiğiniz duruma göre fren balatalarınız daha uzun süre dayanacaktır.

Şehiriçi trafiğinde trafik ışıklarında, döner kavşaklarda ve kavşaklarda durup kalkış yapmak gerektiğinden, otoyolda giderken olduğundan çok daha sık fren yapmanız gerekir. Bu da fren balatasının ömrünü doğrudan etkiler.

Aracın ağırlığı

Yolcu sayısı, bagaj miktarı, karavan çekmek gibi araca fazladan yük bindiren durumlar fren balatası aşınmasını etkileyen diğer etkenlerdir. Araç hafif olduğunda daha az fren kuvveti ile yavaşlaması ve durması mümkündür. 5 kişilik bir aileyi taşıyan bir araç, diyelim ki bir çift taşıyan bir araçtan daha ağır olacaktır. Sonuç olarak, aynı süre içinde durdurmak daha fazla güç gerektirecek ve fren balatalarına daha fazla yük bindirecektir.

Fren Balatası Tipi

Arabanızda kullanabileceğiniz farklı balata türlerinin dayanıklılığı da değişiklik gösterir:

  • Organik fren balataları en ucuz seçenektir ancak daha az dayanırlar.
  • Düşük alaşımlı metalik fren balataları gürültülü olabilir ancak organik olanlardan biraz daha uzun süre dayanır.
  • Sinterlenmiş veya yarı metalik fren balataları, çeşitli malzemeleri bakır ve bronz gibi erimiş metal parçacıklarla birleştirir. Uzun ömürlü olmalarına ve iyi frenleme performansı sağlamalarına rağmen, fren disklerinin diğer balatalara göre daha çabuk bozulmasına neden olurlar.
  • Seramik fren balataları diğer malzemelere göre daha dayanıklıdır ve daha uzun ömürlüdür. Dezavantajı ise bunların diğer seçeneklerden daha pahalı olmasıdır.

 

fren-balatasi-degisimi

 

Diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1