jaguar-servisi

Jaguar Servisi

Jaguar Servisi

Aracınızın rutin bakımını yaptırmak için düzenli olarak bir Jaguar servisiyle çalışmanız gerektiğini biliyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, dikkatinizden kaçmış olabilecek nokta, bir servis merkezinin en önemli kriterinin deneyimli teknisyenleri olmasıdır. Sormanız gereken ilk soru: “Bu Jaguar servisi ne zamandır hizmet veriyor ve teknisyenleri ne kadar deneyimli?” Olmalıdır. Ne yaptığını bilmeyen birinin Jaguar’ınızla ilgilenmesini istemezsiniz. Jaguar Premium sınıfa ait bir araç markası olduğu için sistemleri ve komponentleri ortalama bir araç markasına göre çok daha karmaşıktır. CNR Motors 1978’den bu yana sektördeki deneyimiyle her türlü Jaguar servisi ve bakım ihtiyacınızı karşılayabilecek nitelikteki teknik altyapıya ve yetkin kadroya sahiptir.

 

 

Jaguar Motor Tamiratı

Bir Jaguar sahibi olarak motorunuzun tamir edilmesi gerektiğini nasıl bilebilirsiniz? Motorunuzun hangi durumda olduğunu kesin olarak söylemeden önce birkaç önemli gözlem yapmalısınız. Otomobilinizin veya kamyonunuzun ömrünü uzatmak istiyorsanız, motor yıpranmasının erken belirtilerini bilmelisiniz.

 

Jaguar’ınızın motorundaki bir bileşen arızalandığında birçok ek parça da arızalanabilir. Bir Jaguar motor parçası arızalandığında Maslak Jaguar Servisi CNR Motors’a başvurun. Birinci sınıf Jaguar motor parçalarını tedarik ederek size motorunuzu değiştirme veya onarma seçeneği sunuyoruz.

 

jaguar-servis-istanbul-maslak

Motor Stop etmesi

Duran bir motor bir dizi sorunu gösterebilir. Araba aküsünü değiştirmek veya şarj etmek gibi düzeltilmesi kolay bir şey olabilir veya değiştirilmesi gerekenler motor parçaları olabilir. Motorunuz Sık sık stop ediyorsa motorunuzu tamir ettirmeniz gerekebilir. Tek seferlik bir stop etme durumu varsa bu akünün veya yakıtın bittiğini işaret edebilir.

 

Vuruntu

Jaguar’ınızın motor kısmından tuhaf ve yüksek sesler geliyorsa, bu bir aşınma ve yıpranma belirtisidir. Bu arızanın teşhis edilmesi için Jaguar’ınızın elektronik kontrol ünitesine tetkik cihazlarıyla bağlanılması ve arıza kodlarının okunması gerekmektedir. Bu garip sesler, piston segmanları, bağlantı çubuğu, krank mili, valfler, karter, silindirler ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli yerlerden gelebilir. Bu ve diğer motor parçalarının hepsinin çalışır durumda ve iyi durumda olduğundan emin olmak için aracınızın motorunu birkaç bin kilometrede bir kontrol ettirmeniz önemlidir.

 

Hararet

Jaguar marka araçlarda motorun aşırı ısınmasının çeşitli nedenleri vardır. Aşırı ısınmayı önlemek için bir araba motorunun belirli bir miktarda antifrize ihtiyacı vardır. Motorun tüm parçaları soğutma sıvısına maruz kalır bu da motor hareket halindeyken motorun belli bir sıcaklık seviyesini geçmemesini sağlar. Sebebini doğru bir şekilde belirlemek için Jaguar motorunuzun aşırı ısındığı anı tam olarak tespit edin. Yüksek hızda seyahat ederken aşırı ısınıyorsa, arızalı bir termostat, radyatör hortumunda bir bükülme veya başka sorunlar dahil olmak üzere radyatörle ilgili bir dizi sorun olabilir. Aracınızın motoru dururken aşırı ısınırsa, arızalı elektrikli soğutma fanı, arızalı AC sensörleri, hasarlı kafa contaları, hasarlı radyatör kapakları gibi çeşitli sorunlar söz konusu olabilir.

 

 

Jaguar Bakım

Jaguar periyodik bakım

Bir Jaguar sahibiyseniz, periyodik bakımın aracınızın kuşkusuz en önemli sorumluluklarından biri olduğunu biliyorsunuzdur.  Yardımcı olacak bir Jaguar Servisi yoksa bu sorumluluğu kendi başınıza yerine getirmeniz zordur. CNR Motors Jaguar servis merkezimiz, yalnızca Jaguar marka araçlara değil diğer lüks segment otomobillere de Maslak Atatürk Oto Sanayi Bölgesinde bakım ve servis hizmeti vermektedir.

 

jaguar-yedek-parca

 

Jaguar bakım aralıkları

Jaguar bakımı A ve B olarak adlandırılmak üzere ikiye ayrılabilir. Yapılan işlemler farklılık gösterdiği ve takibi kolay olması için bu şekilde adlandırılmıştır. Birbirini takip eden bu bakımlar 10 bin bakımı ve 20 bin bakımı olarak da bilinir.

 

Jaguar 10 bin bakımı

 • Motor yağı değişimi
 • Yağ filtresi değişimi
 • Polen Filtresi değişimi
 • Fren hidroliği kontrolü
 • Şanzıman yağı kontrolü

           

Jaguar 20 bin bakımı

 • 10 bin bakımına ek olarak yakıt filtresi değiştirilmektedir.

 

Jaguar ağır bakım

Ağır bakım, periyodik bakımda yapılan işlemlerin dışında daha uzun zaman aralıklarında yapılan bakım çeşididir. Aracın durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte ağır bakımda genel olarak aşınım parçaları değiştirilir. Bu işlemlerden bazıları:

 • Jaguar Triger kayışı değişimi
 • Jaguar V kayışı değişimi
 • Jaguar Rot balans

 

Jaguar Şanzıman Problemi

 • Dişli sürtme sesi
 • Debriyaj kaçırması

 

Şanzıman, vitesler arasında sorunsuz geçiş yapacak şekilde tasarlanmıştır. Zamanla şanzıman parçaları yıpranır ve vites değiştirirken gıcırdama veya titreme hissedebilirsiniz Bu iletim başarısız olmaya başlarsa olabilir.

Sorun kötüleştikçe sarsıntı veya ses daha rahatsız edici hale gelecektir. Bu nedenle bu meydana gelmeye başladığı anda Jaguar’ınızın kontrol edilmesi gerekmektedir. CNR Motors Jaguar servisi olarak her türlü şanzıman arızasını hızlı bir şekilde tespit ediyoruz.

 

 

Jaguar Yedek Parça

Aracınıza hareketli veya hareketsiz parçalarında zaman zaman sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunların en kesin çözümü parça değişimidir. Aracınıza yapabileceğiniz en iyi yatırım parça değişimlerinde orijinal yedek parça kullanmaktır. İş ortaklarımızla birlikte aracınıza en uygun Orjinal Jaguar Yedek Parçalarını en hızlı şekilde tedarik ediyoruz. Orijinal yedek parçaların maliyetinin yüksek olması, kullanıcıları alternatif seçeneklere yöneltiyor. Muadil yedek parçalar kısa vadede tasarruf sağlasa da uzun dönemde aracınızın sağlığı için risk yaratabiliyor.

Jaguar Motor

 1. Silindir ve Piston parçaları

En iyi performansı elde etmek için, Jaguar’nizin iyi kondisyonda ve düzgün çalışan silindir ve pistonlara sahip olması gerekir. Silindirin temel görevi patlamanın oluşacağı kapalı ortamı yaratmaktır. Bu kapalı ortam silindir başıyla sızdırmazlık sağlarken aynı zamanda hareketli yapısıyla iç hacmi devamlı olarak değişir. Zamanla ve kullanıma bağlı olarak bu parçalar aşınır ve sızdırmazlık özelliğini yitirebilir. Patlamanın düzgün bir şekilde gerçekleşmemesi aracınızda bazı sıkıntıların baş göstermesine neden olur. Bunlardan bazıları:

 • Jaguar Performans kaybı
 • Yağ kaçakları
 • Yoğun egzoz dumanı
 • Jaguar Hararet
 • Jaguar Vuruntu

Bu sorunlar görmezden gelinmemeli ve en kısa sürede çözülmelidir. Aksi taktirde motor bloğunda kalıcı hasarlara neden olabilir. Eğer aracınızda buna benzer belirtiler varsa hemen CNR Motors Jaguar Servisi’ni arayarak randevu alabilirsiniz ve aracınıza ücretsiz teşhis yaptırabilirsiniz.

 

jaguar-periyodik-bakim

 

 

 1. Jaguar Kayış, kasnak

Jaguar’ınızın güç üreten hareketli sistemlerinin bu hareketi farklı komponentlere aktarması gerekir. Bu noktada kayış ve kasnak gibi yapılar kullanılır. Kayış ve kasnaklar yüksek dayanıma sahip parçalardır. Sadece ağır bakım periyotlarında değişimi gerçekleştirilir. Ancak olası bir arıza durumunda periyodik bakım haricinde de değiştirilmesi gerekebilir. Jaguar’ınızın kayış ve kasnak parçalarında bir sorun varsa aşağıdaki belirtileri gösterebilir:

 • Motor bölgesinden gelen tiz sürtünme sesi
 • Klima ve havalandırma sorunları
 • Direksiyon sorunları
 • Motor fanı arızası ve hararet

 

 1. Jaguar Motor Bloğu

Motor bloğu motor parçalarının bağlı olduğu, dökme demir veya alüminyumdan yapılmış temel yapıdır. Çok yüksek dayanıma sahiptir ve kolay kolay sorun çıkartmaz. Ancak yıllar süren kullanım sonrası ömrünü tamamlayabilir ve değişmesi gerebilir.

Aracınızda bu belirtiler varsa daha fazla düşünmeyin ve Jaguar’ınızı CNR Motors Jaguar Servisi’nin deneyimli kadrosuna emanet edin. Aracınıza hemen teşhis yapıp sizi bilgilendirelim ve izlenmesi gereken prosedürleri a

 1. Sandık motor nedir?

Sandık motor sıfır motorun bir diğer ismidir. Sıfır motorlar ahşap sandık içerisinde teslim edildiği için böyle bir terim kullanılmaktadır.

Bazı durumlarda motorun yenilenmesi ve tamir edilmesi yüksek maliyetli olabilir. Motor ömrünü tamamlamış veya ağır hasar gördüğü durumlarda motorun tamirat maliyeti sıfır motor ücretinden daha yüksek çıkabilir. Bu durumlarda sıfır motor değişimi en mantıklı seçenek olacaktır.

 1. Hava Emiş ve Yakıt enjeksiyon parçaları

Daha iyi hava akışı daha iyi performans demektir. Jaguar’ınız eski performansından eser mi yok? Motora yeterli hava iletilmediğinden aracınız performans kaybı yaşıyor olabilir. Bu sorunun teşhisi çeşitli ölçüm aletleriyle yapılır. CNR Motors olarak her türlü hava iletim arızasını son teknoloji arıza tespit cihazlarımızla tespit ediyoruz.

 1. Fren sistemi

Jaguar’ınız sahip olduğu yüksek gücü kontrol altında tutabilmesi için son teknoloji fren sistemleriyle donatılmıştır. Frenlemeyi sağlayan güç hidrolik pompa tarafından hidrolik basınç olarak üretilip fren pedalına basmanızla birlikte fren hortumları vasıtasıyla aktarılıp fren balatalarının fren disklerine baskı uygulamasını sağlar. Fren komponentlerinin zamanla aşınması fren performansınızı etkiler. Fren performansındaki zayıflamayı kesinlikle görmezden gelmemeniz gerekir. Jaguar’ın geliştirdiği fren sistemleri hiçbir şekilde sizi hayati tehlikeye sokmayacak şekilde tasarlanmıştır. Yani fren sistemi ne kadar yıpranmış veya arızalanmış olursa olsun her şekilde aracınızı durdurmanızı sağlayacak acil durum güvenlik yapılarını içerisinde barındırır. Yine de her duruma karşı frenlerinizi sık sık kontrol ettirmeli ve bakımlarını yaptırmalısınız.

 1. Soğutma sistemleri

Motor, yanma ve patlama yoluyla güç üretir. Aracın güç aktarma organları hareketli yapıları dolayısıyla sürtünme yaratırlar. Frenler sürtünme sağlayarak aracı durdurur. Bu sistemler yapılan iş sonucu ortama ısı yayarlar ve bu ısı aracın parçalarının sıcaklığını arttırır. Sıcaklığı belli bir seviyenin üzerine çıkan parçaların yapıları bozulur ve düzgün çalışmamaya başlarlar. Bu durumun önüne geçmek Jaguar marka araçlarda son teknoloji soğutma sistemleri kullanılmıştır. Bu soğutma sistemlerindeki arızalar görmezden gelinirse araç parçalarının sıcaklığı limit seviyenin üzerine çıkar ve yapıları kalıcı olarak bozulur. Bu yüzden aracınızın sıcaklık göstergesindeki uyarıları görmezden gelmemeniz gerekir. CNR Motors son teknoloji teknik altyapısı ve tetkik cihazlarıyla aracınızın sorunlarını en hızlı şekilde tespit ediyor.

 

 

Diğer yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

 

 

 

 

         

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1