kis-lastigi

Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınıza kış lastiği takarak, sürüş güvenliğinizi arttırmanın yanı sıra yakıttan da tasarruf edebilirsiniz. Kış lastikleri, karda ve buzda sürüş esnasına üstün çekiş sağlayarak yakıt verimliliğini artırır. Ancak, aracınıza en uygun kış lastiğini seçerek güvenliğinizi ve yakıt tasarrufunuzu arttırabilirsiniz. Bu yazımızda size, aracınıza en uygun kış lastiğini seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları aktaracağız.

Kış lastiği seçerken aşağıdaki faktörleri dikkate alın

– AA veya daha yüksek çekiş indeksine sahip lastikler en iyi çekişi sağlar.
– Lastik sırtını oluşturan elastomerler, güçlendirici dolgu maddeleri ve ıslah edici bileşenlerdir. Kış lastiklerinde bulunması gereken bir bileşendir.
– Kar lastikleri, kırsal alanlarda seyahat etmek için iyi sonuç verirken, buz lastikleri çoğunlukla asfalt yolları kullanmak için en iyi sonucu verir.
– Lastiğin ömrü ne kadar?

Kış Lastiklerini Dört Mevsim Lastiklerden Farkı Nedir?

Arabalara fabrikadan çıktıklarında gelen standart lastikler, dört mevsim lastikleridir. Lastikler uzun süre dayanacak şekilde üretilmiştir; bazı durumlarda, ömürleri 50.000 kilometreye kadar garantilidir.
Uygulama açısından çeşitli hava koşullarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kuru, ıslak ve hafif karda etkili performans gösterirler. Bununla birlikte, bir denge sağlamak için lastik, olumsuz koşullar altında maksimum performansının bir kısmından vazgeçer. Aşırı yağışlı havalar, karlı ve buzlu havalar, dört mevsim lastiklerinin üstesinden gelmesi zor olan koşullardır.
Genellikle kar lastikleri olarak bilinen kış lastikleri, buz, kar ve sıfırın altındaki sıcaklıklar gibi zorlu kış havaları için tasarlanmıştır. Lastikler, kışın düşük çekiş koşullarında yeterli çekiş sağlayacak şekilde yapılmıştır. Bunu başarmak için, soğukta yumuşak olan ve lastiğin çekişini artıran özel lastik sırtı kullanılır. Daha derin diş derinliklerine ve karı yönlendirip suyu dışarı atan bir desene sahip oldukları için, diş desenleri ve derinlikleri de ayırt edicidir. Isıran kenarlar da kış lastiklerinin bir özelliğidir.

kis-lastigi-ne-zaman-takilir

Aracınıza kış lastiği takarken dikkat etmeniz gereken noktalar

Kış lastikleri elbette karlı havalarda araç kullanırken kullanılır, ancak ne zaman takmanız gerektiği her zaman belli olmaz. Lastik değişimlerini yılın belli bir döneminde mi planlıyorsunuz yoksa ilk kar yağana kadar mı bekliyorsunuz? İlk başta, onları ne zaman giyeceğinize karar vermek zor olabilir.
Sıcaklık 4-8°C’nin altına düştüğünde, aracınızın lastiklerini dört mevsim veya yaz lastiklerinden kış lastiklerine değiştirmeniz çok önemlidir. Sabahın erken saatlerinde ve gece yarısı saatlerinde sıcaklık 4 ile 8 derece arasında olduğunda kış lastiklerinizi takın. Dört mevsim lastikleriniz ve yaz lastikleriniz, bu sıcaklıklarda yol tutuş seviyelerinde ciddi bir düşüşle karşı karşıya kalır ve bu da riskli bir sürüşe yol açar.
Kış lastiklerini soğuk, kuru veya karsız havalarda kullanmanın lastiğin bozulmasını hızlandıracağını unutmayın. Kış bittikten sonra dört mevsim lastiklerine geri dönmek için beklemeyin.

Lastik Servisi ve Lastik Satışı

Kullanım ömürlerini uzatmak için lastiklerinizi sık sık değiştirmelisiniz. CNR Motors’u rutin lastik bakımı için ziyaret ettiğinizde ve dört mevsim lastiklerinizden kar lastiklerinize geçiş yapmak istediğinizde lastik muayenesi ve rotasyonu istemeyi unutmayın. Belli bir süre kullanımdan sonra aracınızın  ön lastikleri ile arka lastiklerinizi değiştirirseniz daha uzun süre kullanım sağlayabilirsiniz.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

 

 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1