kriko-nedir

Kriko Nedir?

Kriko Nedir?

Kriko, ağır nesneleri kaldırmak veya büyük kuvvetler uygulamak için kullanılan mekanik bir kaldırma aracıdır. Mekanik tip krikolar ağır parçaları kaldırmak için bir vida dişi kullanır. Hidrolik kriko, hidrolik güç kullanılır kullanara kaldırma kuvveti uygular. En popüler kriko tipi olan makas kriko, yolda kalan araçların lastiklerini değiştirirken kullanması pratik olduğu için çok yaygındır. Krikolar tipik olarak maksimum kaldırma kapasitesine sahip olacak şekilde tasarlanmaktadır. Endüstriyel krikolar, birçok tona ulaşabilen yükleri kaldırabilir.

Kriko Çeşitleri

Makas Kriko

makas-kriko

Makaslı kriko ve stepne genellikle arabanızın bagajında ​​bulunur. Sunulan en küçük ve en ucuz kriko seçeneğidir ve arabayı kaldıran kolları ayırmak için bir kolu vardır.

Kriko noktasının altına yerleştirdikten ve saat yönünde döndürdükten sonra otomobil yerden kaldırılacaktır. Kolu tekrar aşağı indirmek için diğer yöne çevirmeniz yeterlidir.

Timsah Kriko

timsah-kriko

Timsah krikolar büyük, düz ve tekerleklidir. Yağı pompalamak için geniş bir kaldıraç koluna sahiptirler ve kullanım kolaylığı nedeniyle çoğu tamirci tarafından kullanılırlar. İyi bir kaldırma yüksekliğine sahiptirler ve uzun kaldıraç kolu sayesinde araçları kolay bir şekilde kaldırabilmeyi sağlarlar. Çeşitli boyutlarda gelirler, ancak dezavantajları boyutları ve ağırlıklarıdır. Bunlardan birini arabada taşımak pratik değildir ve profesyonellere bırakılmaları veya evde tutulmaları en iyisidir.

Şişe Kriko

sise-kriko

Şişe krikos, arabayı kaldırmak için hidrolik güç kullanarır ve diğer kriko türleri ile hemen hemen aynı şekilde çalışır. Arabalı krikoya göre daha küçük ve saklaması daha kolay olma avantajına sahiptir. Böylece arabanızın bagajında ​​taşıyabilirsiniz. Ancak bu özelliğine karşılık olarak diğer türlere göre daha az dengelidir.

Hidrolik Kriko

Hidrolik krikoda yağ içeren bir hidrolik silindir bulunur. Bu bölmedeki hidrolik sıvıya kaldıraç koluyla kuvvet uygulanır ve basınç silindiri yukarı iter. Yağ, silindiri serbest bırakmak için rezervuara geri dağılır. Bu krikolar, arabanın yere hızlı ve kontrollü bir şekilde bırakılmasını sağlayan hızlı bırakma özelliğine sahiptir.

Krikoyla Araba Nasıl Kaldırılır?

Aracınızın lastiği patladı ve yolda mı kaldınız? Veya başka bir işlem için aracınızı kaldırmanız gerekiyor. Aşağıdaki adımları takip ederek aracınızı güvenle kaldırabilirsiniz.

  1. Ters taraftaki tekerleğin önüne takoz yerleştirin

Kaldırmak istediğiniz tekerleğin bulunduğu kenardaki diğer tekerleğin önüne ilerlemesini engelleyecek bir takoz yerleştirin. Yani sağ ön tekerleği kaldırmak istiyorsanız, takozu sağ arka tekerleğe yerleştirmelisiniz. Bu takoz halihazırda aracınızda bulunan bir takoz olabilir veya çevrenizde bulabileceğiniz herhangi bir objeyi de takoz olarak kullanabilirsiniz.

  1. Krikonun yerleştirileceği yüzeyi bulun

Arabanın alt kısmında, tipik olarak ön ve arka tekerleklerin çevresinde bir krikonun yerleştirilebileceği çeşitli konumlar bulunur. Marşpiyel olarak bilinen bu yüzey

Ayrıca yeni nesil araçlarda ön ve arka tamponların arkasında noktalar bulunmaktadır. Bu yönergelere uyulmaması durumunda araç dengesiz bir şekilde kaldırılabilir  ve alt takımın hasar görmesine neden olabilir.

  1. Krikoyu yüzeyin altına konumlandırın

Krikonun kaldırma yüzeyi arabaya yaklaştıkça yerine oturtmak için tolerans payınız olacaktır, bu nedenle krikonun kaldırma işleminden önce tam olarak doğru konumda olmasına gerek yoktur.

  1. Arabayı kaldırın

Krikonuzun tipinde göre bunun nasıl yapılacağını öngörebilirsiniz:

Uzun kolun veya çubuğun mekanik makaslı kriko üzerindeki yerine sabitlenmesi gerekir. Pompalama hareketinin üst ve alt platformları birbirinden ayırmaya zorlaması sonucunda araç kaldırılır. Makas veya şişe krikosu olsun, kaldıraç kolunu krikonun gerekli yerine yerleştirmeli ve sabitlemelisiniz. Hidrolik sıvısını silindirden pompalayın ve kaldıraç kolunun hareket aralığının üst ve alt bölgelerine doğru sırasıyla kuvvet uygulayarak kaldırın.

Lastikleri değiştirmek için arabanın yerden 15-20 cm yükseltilmesi gerekmektedir.. Tekerlekler yerden kalktıkça gerginliğin arttığını fark edeceksiniz.

  1. Kriko Standı/Sehpasını yerleştirin

kriko-sehpası

Kriko standı kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Standı krikonun yanına yerleştirin, ardından güvenli bir şekilde üzerlerine oturana kadar aracı yavaşça indirin. Ayakları kilitleyin. Ardından krikonun üzerindeki yükü alabilirsiniz.

Arabanın altında çalışmayacaksanız, sehpa kullanmadan devam edebilirsiniz.

  1. İşin Tamamlanmasından Sonra

Sehpalar kullanılmışsa, tamamen indirmeden ve krikoyu çıkarmadan önce aracı yalnızca bunları kaldıracak kadar kaldırın. Makaslı krikonun çubuğunu, aracı indirmek için kaldırdığınız yönün tersine çevirin.

Kola tipik olarak küçük bir vida ağı olan tahliye valfini bulun ve hidrolik krikoyu indirin. Ani bir düşüşü önlemek için sıvıyı kademeli olarak boşaltın.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1