Manifold-nedir

Manifold Nedir?

Manifold Nedir?

Otomotiv sektörü çok çeşitli marka ve modellere sahiptir. Araç iskeleti, marka ve modele özgü çok sayıda sistemin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu araçların olmazsa olmaz sistemlerinden biri de manifolddur. Tek bir sistem olarak anlatmak yanlış olsa da aracınızın yapısını ve kendine has detaylarını anlamak çok önemlidir. Egzoz ve emme manifoldları, manifoldun temel yapılarıdır. Arabanın önemli bir parçası olduğu için bir sorun olması durumunda hızlı müdahale edilmesi gerekir. Sizler için bu yazımızda manifold nedir, arıza yaptığında nasıl anlaşılır gibi konuları ele aldık.
Zamanla, otomobil endüstrisi önemli bir gelişme gördü. Arabaların yapısal tasarımı yeni teknoloji sonucunda değişmiş ve çeşitli tehlikeli senaryolara karşı uyarı sistemi yapılmıştır. Bu örneklerin yanı sıra, geçmişten günümüze hala kullanımda olan bazı sistemler de geliştirildi. Manifold artık otomobillerde önemli bir rol oynuyor.

Manifold, otomobillerde bulunan bir motor bileşenidir. Egzoz ve emme manifoldları birçok farklı çeşitte gelir. Bu nedenle, karmaşık sistemi tek bir şeklilde açıklamak yanlıştır. Hava-yakıt kombinasyonu, emme manifoldu aracılığıyla motorun silindirlerine dağıtılır. Egzoz manifoldu ise motorun egzoz gazlarını silindirlerden toplar ve tek bir çıkıştan dışarı atar. Genel olarak, bu iki karmaşık sistem birbiriyle etkileşime girer. Manifoldun, motor ile birlikte düzgün çalışan bir sistemin çok önemli bir bileşeni olduğu unutulmamalıdır.
Araç içindeki sirkülasyon nedeniyle, havalı yakıt sistemleri zamanla kirli gaz üretme potansiyeline sahiptir. Sonuç olarak, emme ve egzoz manifoldları iyi çalışır. Bazen araba garip sesler çıkarmaya başlar. Bu noktada, araca dikkat etmek ve sistemlerini anlamak çok önemlidir. Manifoldun arızalanması, arabanın çeşitli bölümlerine zarar verebilir. Bu nedenle, arıza sistemlerini belirlemede ve semptomlarını yorumlamada usta olmalısınız.
Teknoloji ne kadar ileri olursa olsun, otomobiller eninde sonunda bozulacaktır. Kullanım genellikle arızalara neden olur. Bu olaylardan kaçınmak için çeşitli bakım ve temizlik prosedürlerini etkili bir şekilde uygulamanız gerekir. Arızaları önlemek için yola bağlı kalmak ve arabanızı mümkün olan en iyi durumda tutmak çok önemlidir. Birçok arızayı anlamak için iki farklı sisteme bakmak gerekir.

Egzoz-Manifoldu-degisimi
Bu sistem, manifold yüzey korozyonu ve manifold conta arızası gibi sorunlara karşı hassastır. Manifold contasının yanlış veya fazla sıkılması durumunda arızanın nasıl tespit edileceğini anlayabilirsiniz. Arabanın mekanizması, birçok sorununun çeşitli belirtilerini sergiler. Bu işaretler arasında;

  • Rölantide Dalgalanma: Aracın rölanti devri, egzoz gazlarının manifolddaki bir sızıntı yoluyla tahliye edilmesi sonucu dalgalanır.
  • Egzoz Kokusu: Egzoz manifoldu düzgün çalışmıyorsa, araba egzoz gazı gibi kokmaya başlayabilir. Atık gazlar, kaputun altında bulunan egzoz manifoldu tarafından dışarı atılır. Kabin havalandırması sayesinde egzoz gazları aracın içerisine girebilir. Egzoz gazındaki zehirli gazdan sürücü ve yolcular olumsuz etkilenebilir.
  • Azalan Çekiş Gücü: Emme manifoldu arızalandığında, yanma odalarına düzensiz hava girerek aracın çekiş gücünü azaltır. Bu hava girişi, aracın ani hızlanma gibi durumlarla başa çıkma becerisini tehlikeye atıyor. Zamanla, sabit hızdaki güç de azalır.

Egzoz manifoldunun arızalanması durumunda manifold contasındaki sızıntı araç gürültüsünün sorumlusudur. Bazı atık gaz sistemleri tahliye edilemediği için araç çalıştırıldığında ek bir ses çıkarıyor.
Emme manifoldunda bir sızıntı meydana geldiğinde, manifold contasının neden arızalı olduğunu belirlemek için zaman tanımak üzere araç planlanan süreden sonra duracaktır. Ateşleme durumunda, motora giren düzensiz hava sistemi düzensiz bir ateşlemeye neden olur.

Manifold Onarımı

Çeşitli değişiklikler çeşitli şekillerde yapılır. Manifold onarımı genellikle bir kaçak olduğunda basit bir işlem değildir. Aracın emme veya egzoz manifoldunda onarım yerine değişiklik yapılır. Bu değişiklikler sırasında yetkili oto servislerinden yardım almalısınız.

Egzoz Manifoldu Değişimi

Değiştirme işlemine başlamadan önce, manifold sorunu ve hatası tamamen çözülmelidir. Oto servisleri, sorunun kaynağı egzoz manifolduysa, ilk hasar tespitini yapar. Conta kırılırsa egzoz manifoldu sökülür ve manifold tamiri yapılamadığı için yenisi takılır.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1