mercedes-pil-geri-donusum-fabrikasi

MERCEDES-BENZ Almanya’da Pil Geri Dönüşüm Fabrikası’nın Temelini Atıyor

MERCEDES-BENZ Almanya’da Pil Geri Dönüşüm Fabrikası’nın Temelini Atıyor

Elektrikli araç trendi ilerliyor, ancak yaklaşan bir sorun var. Kullanım ömrü biten pilleri ne yapacağız? Mercedes-Benz, bu sorunu çözmek için Almanya’da pil geri dönüşüm fabrikası kuruyor.

İnşaat Almanya’nın güneyindeki Kuppenheim’da başlatıldı. Yıllık 2.000 ton kapasiteli fabrika için çalışmalar başlatıldı. Test arabalarından çıkan ve kullanım ömrü bitmiş piller üretim sürecine girecek ve yeni elektrikli Mercedes-EQ modelleri için yıllık 50.000’den fazla pil modülü elde edilecek.

Pil geri dönüşüm fabrikasına devlet desteği

Federal Ekonomi ve Çevre Koruma Bakanlığı bilimsel araştırma projesini finanse ediyor. Ayrıca Mercedes-Benz, fabrikanın inşası için çift haneli milyon avroluk bir yatırım yapıyor.

Uzmanlar, pilot programın sonuçlarını analiz edecek. Daha sonra, orta ve uzun vadede gelecekteki hidrometalurji pilot tesisinde üretimin artırılıp artırılmayacağına karar verecekler. Mekanik söküm, programın ilk aşamasını temsil ediyor ve Aralık ayında, üretim merkezinin tamamlanmasından önce başlatıldı.

Kuppenheim’daki tesis şimdiden CO2 salınımı açısından nötr. Güneş panelleri ve diğer çeşitli yeşil kaynaklar gerekli elektriği sağlıyor. Mercedes-Benz’in üretim ve tedarik zinciri yönetiminden sorumlu yönetim kurulu üyesi Jörg Burzer, “Sürdürülebilir elektromobilite için Baden-Württemberg ve Almanya’ya önemli bir yenilikçi güç sinyali gönderiyoruz” dedi.

Yenilikçi tesis, Avrupa’da türünün ilk örneği olacak. Aynı zamanda, karbon dioksit nötr ve tamamen elektrik enerjisi ile üretim için bir başka adımdır.

Mercedes-Benz_EQC_400_

Mercedes Benz EQC 400

Mercedes 2035’e kadar tüm araçlarını elektrikliye çevirecek

Mercedes’in yelpazesi şu anda birkaç sıfır emisyonlu model içeriyor. EQA, EQB, EQC ve EQS. Mercedes, 2035’ten önce tamamıyla elektrikli olan bir ürün yelpazesi sunmayı planlıyor. Bu tarih, Avrupa Komisyonu’nun içten yanmalı motorların satışı için belirlediği son tarih.

Önümüzdeki 10 yıl, otomobil dünyasında büyük değişimlerin yaşanacağı bir dönem olacak.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1