motor-beyni-nedir

Motor Beyni Nedir?

MOTOR BEYNİ (ECU) NEDİR?

Motor beyni, Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) olarak da bilinir.

ECU‘nun birincil işlevi, motorun verimliliğini korumaktır. ECU, elektronik yakıt enjeksiyonlu araçlarda motor silindirlerine ne kadar benzin püskürtüleceğini düzenler.

Bu, silindirde sıkıştırılan yakıt-hava karışımını optimize ederek otomobilin gücünü en üst düzeye çıkarır ve yakıt israfını en aza indirir.

 

Hava yakıt karışımının ayarlanması:

Silindirlere yakıt sağlamak için modern motorların çoğu bir tür yakıt enjeksiyonu kullanır. Ne kadar benzin enjekte edileceğine karar verilirken ECU tarafından çeşitli sensör değerleri dikkate alınır. İdeal koşullarla karşılaştırıldığında oksijen sensörleri, motorun zengin (çok fazla yakıt veya çok az oksijen) veya zayıf (çok fazla oksijen veya çok az yakıt) çalıştığını ECU’ya bildirir. Gaz pedalına basıldığında, gaz kelebeği konum sensörü ECU‘ya gaz kelebeğinin ne kadar açıldığını bildirir. Kütle hava akış sensörü, gaz kelebeği plakasından motora geçen havayı metre küp cinsinden sayar. Motorun sıcak mı soğuk mu olduğu motor soğutma suyu sıcaklık sensörü tarafından belirlenir. Motor hala soğuksa daha fazla benzin enjekte edecektir.

 

elektrikli-motor-beyni

 

Rölanti devrinin ayarlanması:

Rölanti hız kontrolü motor sistemlerinin ECU‘suna dahil edilir. Yakıt enjeksiyonu, kıvılcım olayları ve valf zamanlaması için, motor zamanlama işlemleri için gerekli olan krank mili konum sensörü, motor devrinin kaydını tutar. Rölanti hızını kontrol etmek için bir step motor veya programlanmış gaz kelebeği kullanılabilir. Rölanti devrinin etkili bir şekilde ayarlanabilmesi için rölantideki motor yükü ölçülmelidir.

 

Valf zamanlaması kontrolü:

Bazı motorlarda valflerin zamanlaması farklı olabilir. Bu çeşit motorlarda ECU, motor çevrimi sırasında valflerin ne zaman açılacağını düzenler. Düşük hızlara kıyasla daha yüksek hızlarda, valfler genellikle daha hızlı açılır. Silindire hava akışını artırarak güç ve yakıt verimliliğini arttırır.

 

Motor beyni (ECU) arızalanırsa ne olur?

Arızalı bir ECU‘nun etkileri önemli ölçüde değişebilir, çünkü ECU modern otomobillerde çok sayıda işlevi düzenler. Örneğin gösterge paneli motor uyarı ışığı yanabilir, aracınızın yakıt verimliliği ve performansı düşebilir ve motor stop etmeye başlayabilir veya çalışmayı reddedebilir.

 

 

motor-beyni-tamiri

 

Motor beyin arızası nasıl düzeltilir?

Motor beyni aracın en önemli parçalarından biridir. Motor beyninde oluşan bir arıza aracın tüm fonksiyonunu yitirmesine neden olur. Mekanik parçaların aksine motor beyni, elektronik bir yapıya sahiptir ve arıza durumunda tamiratı çok daha zordur. Ancak orijinal bir motor beyninin maliyeti yüksek olduğu için tamirat sektörü de gelişmiştir. CNR Motors olarak aracınızın motor beyin arızalarını iş ortaklarımızla birlikte özenle çözüyoruz.

 

 

 

Diğer yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

  1. BMW Periyodik Bakım
  2. Land Rover Motor Lambası Nasıl Sıfırlanır?
  3. BMW Servis Sıfırlama
  4. BMW Özel Servisi
  5. BMW Arıza İşaretleri

 

 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1