motor-yagi-cesitleri

Motor Yağı Çeşitleri

Motor Yağı

Motor yağı almak isteyen araç kullanıcılarının motor yağı çeşitlerini bilmesi aracı için en uygun motor yağını seçmesine yardımcı olacaktır. Peki motor yağı çeşitleri nelerdir?

Motorun bir aracın en önemli parçası olduğu su götürmez bir gerçektir. Aracın ihtiyacı olan gücü üreten motorun soğutulmasında ve parçalar arasındaki sürtünmenin azaltılmasında kullanılan motor yağının önemi genellikle göz ardı edilmektedir. Aslında dolaylı olarak aracınızın en önemli bileşeni, motorun sorunsuz çalışmasını sağlayan temel parçalarını koruduğu için motor yağıdır. Şehir içi dur-kalk ve uzun yolculuklar sırasında motorunuzun yağı birçok kez ısıtılır ve soğutulur. Motor yağı, motorun aşınmasını ve zorlanmasını ve nihai arızayı önlemek için bu işlem sırasında bozulmamalıdır. Yağ üreticileri, motor yağının hızla bozulmasını önlemek için daha yavaş bozulan ve daha iyi motor koruması sunan sentetik yağ karışımlarını kullanmaya başladı. Sentetik yağ, geleneksel yağdan çok daha rafine olduğundan motorların daha düşük sürtünmeli, daha az çapak oluşturan ve daha yüksek performanslı olmasını sağlar.

İstanbul’da yaşıyorsanız ve hangi çeşit yağı ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğinden emin değilseniz bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

sentetik-yag

Sentetik Yağ Nedir?

Birkaç sentetik bileşenin birleştirilmesinden elde edilen ürünler sentetik yağlardır. İşlenir, damıtılır ve temel bileşenlerine indirgenirler. Sentetik yağ, üretim sürecinde mineral yağlardan daha karmaşık işlemlerden geçer.

Tam Sentetik ve Yarı Sentetik Yağ Arasındaki Fark Nedir?

Sentetik motor yağları tamamen kimyasal bileşiklerden üretilir ve motora üstün performans ve koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır. Sentetik yağın, yüksek sıcaklıklarda bozulmaya karşı daha iyi direnç, düşük sıcaklıklarda daha iyi akış ve daha uzun kullanım ömrü dahil olmak üzere, geleneksel yağa göre çeşitli avantajları vardır. Yarı sentetik motor yağı, sentetik ve geleneksel yağların karıştırılmasıyla elde edilir. Yarı sentetik yağ, sentetik yağın avantajlarını daha düşük maliyetlerle sağlamak için tasarlanmıştır.

Sentetik Yağ Daha Mı İyi?

Evet, sentetik yağ, normal yağlara göre daha faydalıdır. Geleneksel yağ veya mineral yağ yeterli yağlama sağlarken, sentetik yağların sunduğu genel motor koruması ve performansıyla kıyaslanamaz.

Geleneksel yağlarda kullanılan daha az rafine edilmiş baz yağların aksine, sentetik yağlarda daha yüksek dereceli baz yağlarla kullanılır.

Mineral Yağ Nedir?

Mineral yağlar doğrudan rafine edilmiş ham petrolden üretilir. Doğal safsızlıklar ve istenmeyen hidrokarbonlar işlem sırasında elimine edilir. Mineral yağlar sentetik yağlara göre daha kalındır ve motor devresinden daha yavaş akarak yakıt tüketimini artırır. Mineral yağlar daha uygun fiyatlıdır.

Mineral Yağlar

  • Kimyasal olarak daha az kararlı
  • Oksitlenmesi ve asitlenmesi daha kolay
  • Daha hızlı bozulma ve koruyucu özellikleri kaybetme

Genel olarak, tam sentetik motor yağları, motor koruması ve performansı açısından geleneksel ve sentetik karışımlı motor yağlarından daha iyi performans gösterir.

Sentetik Yağ Avantajları

  • Daha fazla motor koruması sağlar
  • Motoru temiz tutar
  • Sıcak ortamlarda daha iyi koruma sağlar
  • Turbo bileşenlerini daha iyi korur

motor-yagi-degisim-araliklari

Motor Yağı Değişim Aralıkları

Modern araçlar, yağınızı ne zaman değiştirmeniz gerektiğini bildiren gösterge lambalarına sahip olsa da birçok araç sahibi bunun yerine düzenli bir aralık seçmeyi tercih eder. Organik yağ (sentetik olmayan) değişimi için yaygın görüş 10.000 kilometrede veya 6 ayda bir yapılmasıdır. Sentetik yağlar içinse 15.000 kilometrede e bir değişim yapılması tavsiye edilir. CNR Motors olarak, aracınızın sağlığı ve güvenliği için 10.000 km’lik periyotlarda yağ değişimi yapmanızı öneriyoruz.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

 

 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1