oem-nedir

OEM Nedir?

OEM NEDİR?

OEM (Original Equipment Manufacturer) Orjinal Parça Üreticisi anlamına gelmektedir.

Bir arabanız varsa, bakım ve onarımlarda parça değişimi söz konusu olduğunda, ortalıkta dolaşan “OEM parçaları” terimini duymuş olabilirsiniz. OEM parçaları tam olarak nedir ve neden önemlidir?

OEM (Original Equipment Manufacturer) Orjinal Parça Üreticisi anlamına gelmektedir. Parçanın arabanızı yapan aynı şirket tarafından üretildiği anlamına gelir. Yani, bir BMW kullanıyorsanız, bir OEM parçası BMW tarafından üretilir. Bu parçalar, aracınız için özel olarak tasarlanmıştır ve aracınız üretildiğinde orijinal olarak takılan parçalarla aynı teknik özelliklere göre yapılmıştır.

OEM parçaları kullanmanın birçok avantajı vardır. OEM parçalarının iyi bir seçim olmasının nedenleri:

  • Kalite: OEM parçalar, aracınıza orijinal olarak takılan parçalarla aynı standartlarda tasarlanmış ve test edilmiştir. Yani parçanın doğru şekilde çalışacağından ve sorun çıkartmayacağından emin olabilirsiniz.
  • Garanti: OEM parçaları kullandığınızda, üretici garantisinden yararlanabilirsiniz. Parçanın garanti süresi içinde arızalanması durumunda paradan tasarruf edersiniz.
  • Güvenlik: OEM parçalarının kalite standartları, aracınızın güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • İkinci el değeri: Aracınızın ikinci el değerini önemsiyorsanız, OEM parçaları kullanılarak yapılmış bakım ve onarımlarla aracınızın değerini koruyabilirsiniz. Alıcılar genellikle OEM parçalarıyla bakımı yapılmış bir araba için daha yüksek fiyat verirler.

Yan sanayi mi OEM mi?

Yan sanayi parçalar, OEM parçalara alternatif olarak üretilen muadil ürünlerdir. Kalite açısından OEM’le eşdeğer olmasa da piyasada sıkça kullanılır.

Yan sanayi parçaların daha iyi bir seçim olabileceği bazı durumlar vardır. Örneğin, artık OEM seçeneği bulunmayan bir parçayı değiştirmeniz gerekirse, yan sanayi bir parça kullanmanız gerekebilir. Ek olarak, yan sanayi parçalar, OEM parçalardan daha ucuzdur ve kısıtlı bir bütçeniz varsa daha iyi bir seçim olabilir.

 

OEM Parça Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

OEM parçalarını çevrimiçi satın almak söz konusu olduğunda, doğru tedarikçiyi bulmanıza yardımcı olacak, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.

İlk şey, şirketin itibarını araştırmaktır. Müşterilerin yorumlarını kontrol edebilir memnun kalıp kalmadıklarına bakabilirsiniz. Araba forumlarında da aradığınız parça hakkında birçok kullanıcı yorumu bulabilirsiniz.

Bir OEM parça tedarikçisi arıyorsanız, büyük markalarla çalıştıkları ve onlara yüksek kaliteli ürünlerle hizmet verdikleri için iyi bir üne sahip olmaları önemlidir. Bu alanda ne kadar deneyime sahip oldukları konusunda size daha iyi bir fikir verebilecek şekilde, ne kadar süredir iş yaptıkları hakkında bilgi verebilmelidirler.

 

B2B Modeli Nedir?

B2B (Business to Business), işletmeden işletmeye anlamına gelen terimin kısaltmasıdır. Üretimde B2B modeli, satışları ve geliri artırmak için kullanılan bir plandır. Ayrıca İşletmeler Arası (B2B) pazarlama planı olarak da bilinir.

İmalatta B2B planı, ürün veya hizmetlerin üreticileri ve dağıtıcıları tarafından kullanılabilir. Bu, mal ve hizmetlerin üretimi, dağıtımı ve satışı ile ilgili şirketleri içerir. Üretimde bir B2B programının amacı, satışları ve geliri artırarak şirketin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaktır

Üretimde bir B2B programı oluşturmanın ilk adımı, ürününüz veya hizmetiniz için hedef pazarın belirlenmesini içerir. Bu süreçte ürün veya hizmetinizi satın alacak tüketici türlerini tanımlayabilmelisiniz. Bir sonraki adım, sizin için en iyi pazarlama türünün belirlenmesidir – doğrudan pazarlama, sosyal medya pazarlaması, dijital reklamcılık vb. Şirketiniz için hangi pazarlama türünün en iyi sonuç vereceğini belirledikten sonra, buna dayalı bir bütçe oluşturabilirsiniz.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1