park-sensoru

Park Sensörü Nedir?

Park Sensörü Nedir?

Zamanla, otomobil üreticileri otomobillere çok sayıda teknoloji eklemeye başladılar. Kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak cihazlarla birlikte birçok araç içi çözüm geliştirilmeye başlandı. Bu sistemler arasında en popüler sistemlerden biri de park sensörüdür. Park sensörleri, arabaların güvenli bir şekilde park etmelerine ve kaza riskini azaltmalarına yardımcı oldukları için araç kullanımı için çok önemlidir. Araç içi teknoloji, araç hasarını önleme ve hayat kurtarma dahil olmak üzere çok çeşitli avantajlar sunar. Bu makaledeki park sensörü ile ilgili tüm soruları yanıtlayacağız. CNR Motors olarak size yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

Değişen ve gelişen dünyada otomobil sektörü, müşterilerine çok çeşitli özellikler ve donanımlar sunmaktadır. Her gün yeni teknolojiler tanıtılsa bile, birkaç özellik artık tüm arabaların ortak özelliği haline gelmiştir. Bu özelliklerden biri de park sensörüdür. Tasarımsal olarak ön park sensörü ve arka park sensörü olmak üzere iki ayrı lokasyonda kullanılmaktadır. Park sensörü tam olarak nedir?

Park sensörü, araç ile yakındaki nesneler arasındaki mesafeyi ölçer ve mesafe çok küçükse sürücüyü uyarır. Park sensörü, sistemlerine ve tasarımlarına bağlı olarak aracın önüne veya arkasına yerleştirilebilir. Araba çarpışmadan bir metreden daha uzaktaysa sesli veya görsel bir uyarı verir. Bu durumda, aracınızı park ederken çizilme veya bir şeye çarpma gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Park sensörü kamerası ile aracınızı park ederken mesafeyi güvenle kontrol edebilirsiniz.

park-sensoru-nasil-calisir

Park Sensörleri Nasıl Çalışır?

Park sensörleri için iki konum vardır: ön ve arka. Bu araçların nasıl üretildiğine ve yapısal sistemlerinin nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak değişir. Araçları çevreleyen boşluğu ölçmek için ön tampona veya arka tampona monte edilir. Orijinal park sensörünün iki farklı türde dedektörü vardır. İkinci dedektör, birinci dedektörün ses dalgalarını kullanmasının aksine, işlev görmek için bir elektromanyetik alan kullanır.

Bugünkü otomobillerin çoğu için, orijinal ses dalgası tabanlı park sensörü türleri hala kullanılmaktadır. Bu sensörlerin nasıl çalıştığını incelediğimizde araçtan çevreye ses dalgaları gönderdiklerini ve bu ses dalgalarının daha sonra yakındaki nesnelerle çarpışarak geri bildirimde bulunduklarını görüyoruz. Nesne veya nesneler ile ses dalgası dönüşü arasındaki mesafe, park sensörü sistemi tarafından hesaplanır. Hesaplamayı kullanarak sürücüye sinyal verir.

Elektromanyetik alan oluşturan mekanizma, ilk park sensörü sistemlerinde kullanılan bir diğer mekanizmadır. Aynı mantıkla çalışan bu sistemdeki araba, çevreye elektromanyetik sinyaller iletir. Araç, gönderilen elektromanyetik dalgalar ile bir cisme yaklaştığında bölgeye giren herhangi bir şeyi algılıyor ve uyarı sinyalleri gönderiyor. Park sensörü çok farklı bir şekilde çalışır. Aracın ve kullanıcıların güvenliği büyük ölçüde, tipik olarak dalga gücünün konuşlandırılmasıyla gösterilen bu etkiye bağlıdır. Park sensörleri de çoğu arabada standarttır. Bu, otomobil park halindeyken daha dikkatli ve düzenli bir park imkanı sağlayacaktır.

Park Sensörü Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?          

Park sensörü, küçük bir yapı gibi görünmesine rağmen birçok bileşen içerir. Park sensörü gözü bunlardan sadece bir tanesidir. Bu göz çevresiyle doğrudan bağlantılı olmakla birlikte, arabanın nesnelerle nasıl tepki verdiğini de gösterir. Bu koşullarda park sensörlerini kullanırken dikkate alınması gereken birkaç durum vardır. Bu durumlar;

Park sensörlerininin yüzeyi ince bir yapıdan oluşur. Algılama bölgeleri bu durumda sıklıkla küçüktür. Hassas yapıları nedeniyle bazen direk, işaret veya hayvan gibi nesneleri göremeyebilirler. Bu nedenle aracınızın park sensörüne güvenip aynaları kontrol etmeden hareket etmemelisiniz.

Arabanızı park yerine koymadan önce park yerinin uygun olduğundan emin olun. Bazen sensörler kendi başlarına dar alanlarda hassas park etme sağlayamayabilir.

Park sensörlerinin çalışma yeteneği belirli koşullardan etkilenebilir. Bu nedenle, mevsimsel sorunları önlemek için rutin olarak temizlenmeli ve bakımları yapılmalıdır.

Park Sensörü Arızası

Park sensörü, bozulması kolay bir cihaz değildir. Aracınızda park sensörü arızası olup olmadığını anlamak için park halindeyken herhangi bir cisme yaklaştığınızda senaryoyu gözlemlemelisiniz. Bu senaryoda araçlar net bir uyarı verir. Ama bir şeyler ters gittiğinde ya en ufak bir cisme karşı bile uyarmaya başlıyor ya da hiç uyarmıyor olabilir.

Park sensörü sorunları, çeşitli ek nedenlerden dolayı diğer araba sorunlarından biraz farklıdır. Aracınızın bakım geçmişine ve donanımına göre bu değişiklik gösterebilir. Park sensörü arızası genellikle ilk olarak mevsimsel faktörlere bağlıdır. Araç kışın donarsa, sensörler yanlış okumalar sağlayabilir. Sensörün algılayabildiği ses veya elektromanyetik alan doğrudan bu duruma bağlıdır. Farklı bir açıdan bakıldığında montaj kaynaklı hatalar da oluşabilmektedir.

Otomobilin tasarımına bağlı olarak, park sensörü kurulumu ön veya arka tampona monte edilir. Park sensörü kurulum sırasında arızalanabilir ve bu da potansiyel olarak aracınızdan aşırı miktarda uyarı gelmesine neden olabilir. Park sensörünün ve geri vitesin yanlış hizalanması da sorunlardan biridir. Geri vites ile park sensörü arasındaki montaj ayrımı nedeniyle, araçların yapısal olarak zarar görmesi ve yanıltıcı bir uyarı sistemi oluşturması oldukça yaygındır.

Kurulum sorunlarına ek olarak, park sensörü görüntüleme sorunları da olabilir. Üst düzey tasarımların içinde bir sensör ekranı bulunur. Bu ekranlar park etme anında göstererek kesin ve kazasız park etme imkanı sunar. Bununla birlikte, park sensörü kamerası veya ekranı zaman zaman sorunlar yaşayabilir ve hatalı bulgular üretebilir. Bu ekran sorunu sık görülen bir sorundur. Bunu doğrudan araç servisinize  bildirmeniz çok önemlidir.

park-sensoru-arizasi

Park Sensörü Nasıl Takılır?

Park sensörünüzün arızalanması durumunda, değiştirilmesi gerekebilir. Bu durumda nakledilen otomobilinizin dikkatli bir şekilde ele alınması çok önemlidir. Park sensörlerini takmadan önce uygun bir yedek parça temin etmek çok önemlidir. Aracınızla uyumlu olmayan herhangi bir bileşen, sonunda farklı bir soruna yol açabilir. Bu nedenle, ne zaman alışveriş yaparsanız, her zaman orijinal olanı seçmelisiniz. Bu yüzden CNR Motors’da sadece orijinal park sensörleri kullanılmaktadır.

Park sensörlerini değiştirirken, aracın sensör konumunu bulmak çok önemlidir. Park sensörünün yerini bulmak için ön tampona bakmalısınız. Arka tampon için de aynı kural geçerlidir. Sensör noktasının keşfinin ardından, değişikliğin gerçekleşmesi için yapılması gereken belirli işlemler vardır. Bu adımlar şu şekildedir:

  • Tamponun sökülmesi.
  • Sensör noktasını işaretlemek için bir kalem kullanılır.
  • Belirlenen noktalar park sensörlerinin boyutlarına uygun olacak şekilde kesilir.
  • Park sensörleri yerleştirilir.
  • Kablolar, sensör takıldıktan sonra bağlanır.

 

Park sensörünü takmak basit bir iş gibi görünse de aslında oldukça incelik gerektiren bir iştir. Arabanızın tamponunu sökerken dikkatli olun. Sensör kabloları tipik olarak aynı anda geri vitese bağlanır. Araç geri vitesteyken park sensörü devreye giriyor ve uyarı sistemi devreye giriyor. Bu nedenle motor kontrol ünitesinin kontrol sistemlerinden geçen kablolama ve ters elektrik bağlantıları düzgün yapılmalıdır. Araçlara park sensörleri takma konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunda bir CNR Motors servis uzmanına danışın. Bu şekilde aracınıza en uygun işlemi yaptırabilirsiniz.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1