radyator-nedir

Radyatör Nedir? Ne İşe Yarar?

Radyatör Nedir?

Araba radyatörleri, aracınızın soğutma sisteminin önemli bir bileşenidir. Motorunuzun aşırı ısınmasını ve arabanıza zarar vermesini önlemede çok önemli bir rol oynarlar. Bu yazımızda, araba radyatörünün ne olduğunu, nasıl çalıştığını, nerede bulunduğunu ve bakımını nasıl yapıldığını anlatacağız.

Radyatör, ısıyı motorunuzdan dışarıdaki havaya aktaran bir ısı transfer mekanizmasıdır. Genellikle alüminyum veya bakırdan yapılır ve boru ve kanatçık ağından oluşur. Sıcak soğutma sıvısı borulardan akarken, kanatçıklar ısıyı çevredeki havaya dağıtır.

Radyatör Nasıl Çalışır?

Arabanızın soğutma sistemi, soğutma sıvısının (su ve antifriz karışımı) motorda ve ardından radyatörde dolaşmasıyla çalışır. Soğutma sıvısı radyatörden geçerken, kanatçıkların üzerinden akan hava ile soğutulur. Soğutulan soğutma sıvısı daha sonra daha fazla ısı emmesi için motora geri gönderilir.

Radyatör Nerede Bulunur?

Çoğu arabanın radyatörü aracın önünde, ızgaranın arkasında bulunur. Bu şekilde, kanatların üzerinden maksimum miktarda hava akışının geçmesi ve soğutma sıvısını soğutması sağlanır.

Radyatör Sıvısı Nasıl Kontrol Edilir?

Radyatör sıvısını kontrol etmek için öncelikle motorun soğuk olduğundan emin olun. Kaputu açın ve radyatör kapağını bulun. Kapak genellikle aracın ön ızgarasının yakınında bulunur. Kapağı açın ve içindeki sıvı seviyesini kontrol edin. Sıvı “minimum” çizgide veya üzerinde olmalıdır. Düşükse, önerilen seviyeye ulaşana kadar soğutma sıvısı ekleyin.

Radyatör sıvısı nasıl eklenir?

Radyatör sıvısı eklemek için önce radyatör kapağını bulun ve açın. Soğutma sıvısını önerilen seviyeye ulaşana kadar radyatöre yavaşça dökün. Fazla doldurmadığınızdan emin olun.

radyator-sivisi

Radyatöre hangi sıvı eklenmelidir?

Radyatöre eklenmesi gereken sıvı su ve antifriz karışımıdır. Su ve antifriz oranı, yaşadığınız iklime göre değişir. Daha soğuk iklimlerde, soğutma sıvısının donmasını önlemek için daha yüksek bir antifriz konsantrasyonu önerilir.

Su – Antifriz Oranı Ne Olmalıdır?

Yaygın kullanım eşit miktarda antifriz ve suyu karıştırarak 50/50 oranı elde etmektir. Bu şekilde donmaya karşı koruma ve ısı transferi arasında iyi bir denge sağlanır. Yine de antifriz üreticisi tarafından sağlanan talimatlara dikkat etmekte fayda var.

Soğuk iklimlerde, soğutma sıvısının donmasını önlemek için %50’den daha yüksek konsantrasyonda antifriz eklenebilir. Daha sıcak iklimlerde, soğutma verimliliğini artırmak için daha düşük bir antifriz konsantrasyonu kullanılabilir.

Radyatör ve diğer soğutma sistemi bileşenlerinde mineral birikmesini ve korozyonu önlemek için musluk suyu yerine arıtılmış veya saf su kullanılması da faydalı bir yöntemdir.

Radyatör kaç litre su alır?

Araba radyatöründeki sıvı miktarı, aracınızın marka ve modeline göre değişir. Genellikle, radyatör 3 ile 5 litre arasında sıvı alır.

Antifriz ne sıklıkla değiştirilmelidir?

Çoğu otomobil üreticisi, antifrizin her 2 – 4 yılda bir veya 50.000 ila 80.000 kilometrede bir değiştirilmesini önerir.

Radyatör Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Araba radyatörleri, araba soğutma sisteminin hayati bir parçasıdır. Genellikle alüminyum veya bakırdan yapılırlar. Radyatörler, otomobillerde konveksiyon adı verilen bir işlemle ısıyı havaya aktararak motoru soğutmak için kullanılır.

Arabalarda üç ana radyatör türü vardır:

  • Hava soğutmalı
  • Sıvı soğutmalı
  • Çift devreli hava/sıvı soğutmalı

Hava soğutmalı araba radyatörleri, ısı transfer ortamı olarak havayı kullanır ve radyatörden havayı ısıyı dağıtmaya yardımcı olan kanatçıklar üzerinden üflemek için dahili bir fan içerebilirler. Bu radyatörler sıvı soğutmalı ve çift devreli soğutma sistemlerinden daha ucuzdur ancak soğutma için hava akışına bağlı olduklarından sıcak iklimlerde iyi çalışmazlar.

Sıvı soğutmalı araba radyatörleri, radyatörün içindeki borulardan pompalanan ve içlerinden geçen sıcak soğutma sıvısından gelen ısıyı dağıtmaya yardımcı olan metal kanatçıklarla temas eden bir ısı transfer ortamı olarak su ve antifriz solüsyonu kullanır.

Radyatörünüzü Nasıl Sağlıklı Tutarsınız

Radyatör, motorun soğumasını sağlayan aracınızın önemli bir parçasıdır. Radyatörler genellikle bakır, alüminyum veya çelikten yapılır ve soğutucu ile doldurulur. Soğutma sıvısı motoru sadece sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda aşırı ısınmasını da önler.

Aşağıdaki adımları izleyerek radyatörünüzün sağlıklı ve düzgün çalışmasını sağlayabilirsiniz:

  • Radyatördeki soğutma sıvısı seviyelerine dikkat edin ve gerekirse daha fazlasını ekleyin
  • Herhangi bir kiri veya pisliği temizlemek için bir hortum kullanarak arabanızın soğutma sistemini temiz tutun
  • Sızıntıları kontrol etmek için düzenli olarak tamircinize danışın.

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1