rot_balans_servis

Rot Balans Servisi

Rot Balans Servisi

Rot Balans Nedir ve Neden Düzenli Olarak Yapılmalıdır?

Rot balans, tekerleklerin açılarını en uygun şekilde ayarlama işlemidir. Rot balans, aracınızın düz gitmesini ve sürekli direksiyon düzeltmelerine gerek kalmadan dönüşleri yapabilmesini sağlar.

Lastiklerde eşit olmayan aşınma veya süspansiyon sisteminde yanlış hizalama olduğunda rot balans ihtiyacı ortaya çıkar. Bir diğer durum ise, çukurlara ve kasislere hızlı girilmesiyle tekerlek mekanizmasının ayarının bozulması veya hasar almasıdır. Bu olduğunda, lastiğin temas yüzeyi artık zeminle aynı hizada değildir ve aracın dengesini bozarak hizalama sorununa neden olur. Düzgün bir tekerlek ayarı için araç, düzgün olup olmadığını ölçen özel bir cihazda test edilmelidir.

rot_balans

Lastik Basıncınızı Doğru Şekilde Kontrol Etme

Lastik basıncını kontrol etmek basit bir işlem olsa da birçok kullanıcı tarafından ihmal edilir. Sadece lastik basıncınızı düzenli kontrol ederek olası hasar oluşumlarına engel olabilirsiniz. Arabanızın güvenli olmasını ve daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Lastikleriniz için uygun lastik basıncının ne olması gerektiğini bilmek önemlidir. Bu bilgiyi aracın kullanım kılavuzunda veya lastiğin yan tarafında bulabilirsiniz. Bir yere gidiyorsanız ve lastiklerinizin doğru şişirilip şişirilmediğinden emin değilseniz, yola çıkmadan önce kontrol etmelisiniz.

kamber_rot

Rot Balans Ayarının Bozulmasının Sebebi Nedir?

Arabanızı sürerken bir şeylerin ters gittiğini hissedebilirsiniz. Direksiyon simidinin bir tarafa çekildiğini veya lastiklerinizin dengesinin bozulduğunu fark ettiyseniz aracınızın rot balans ayarı bozulmuş olabilir. Bu durumda en kısa sürede bir rot balans servisi ne gitmeniz gerekmektedir. Yukarıdaki resimde rot balans ayarının bozulmasına sebep olan değişimler görülebilir. Rot balans ayarı temel olarak 3 farklı açının, aracın gövdesini referans alarak ayarlanmasıdır. Otomobillerin tekerlekleri yol ile tamamen paralel olacak şekilde üretilmemektedir. Tekerlekler, üreticinin belirlediği; aracın özelliklerine ve kullanım koşullarına göre belirlenen ve zemin ile belli bir açı yapacak şekilde üretilmektedir. Rot balans ayarı yapılırken bu fabrika verileri dikkate alınır ve uygun açı sağlanır.

Bir arabanın hizalaması, tekerleklerinin birbirine ve araç çerçevesine göre konumlanma şeklidir. Bir araba doğru şekilde hizalanmazsa, direksiyon simidi kötü his verecek ve lastikleri dengesiz olacaktır. Bu, otomobilin lastiklerinin bir tarafında diğerinden daha fazla aşınmasına neden olarak yüzeylerinde düzensiz aşınma desenlerine yol açabilir.

Aracınızın Rot Balans Servisi İhtiyacı Var Mı Hemen Öğrenin!

Umarız bu yazıyı faydalı bulmuşsunuzdur. Her türlü rot balans servis ihtiyacınız için CNR Motors’a güvenebilirsiniz. Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1