Süspansiyon Nedir?

Süspansiyon Nedir?

Süspansiyon, bir arabanın önemli sistemlerinden biridir. Otomobilin tümsekler ve pürüzlü yüzeylerle başa çıkması için destek ve konfor sağlar. Süspansiyon olmadan arabanız verimli bir şekilde hareket edemez.

Bir süspansiyon sistemi dört ana parçadan oluşur:

Yaylar desteği sağlarken diğer üç parça birlikte çalışarak engebeli yollarda veya engebeli yüzeylerde yumuşak bir sürüş sağlar. Süspansiyon sistemleri, ağırlığı azaltmak ve yol tutuşunu iyileştirmek için yarış arabalarında da kullanılır.

suspansiyon-arizasi

Süspansiyonun En Önemli 6 Faydası

Süspansiyon sistemleri, aracınızın engebeli bir sürüşün etkisini emmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ayrıca, özellikle bir kaza durumunda aracınızın hasar görmesini önlemeye yardımcı olurlar.

Bazı süspansiyon sistemleri, titreşimin etkilerini azaltmak için tasarlanırken, diğerleri aracınızın daha yumuşak bir sürüş ve daha fazla yakıt verimliliği elde etmesine yardımcı olabilir. Genel olarak süspansiyon sistemleri aracın modeline ve kullanım amacına göre belirlenmektedir.

Süspansiyonun bazı faydaları şunlardır:

  • Yakıt tasarrufu
  • Azaltılmış titreşim
  • Daha konforlu sürüş
  • Daha iyi yol tutuşu
  • Daha güvenli sürüş

suspansiyon-sistemi

 

Süspansiyon Arızası Nedir?

Kırık bir yay veya aks, aracınız için büyük bir sorun olabilir. Direksiyon sistemi, arabanın yönünü kontrol etmenize yardımcı olan şeydir ve aynı zamanda tekerleklere güç sağlamaktan da sorumludur. Bazen bir lastiğin havası çok düştüğünde direksiyon sistemine zarar verebilir ve hatta direksiyonu zorlaştırabilir.

Arabanızın düzgün dönmediğini ve direksiyonu bir taraftan diğerine çevirmek için gereken sürede önemli bir değişiklik olduğunu fark ederseniz, direksiyon sisteminizde bir sorun olabilir.

Önce arabanızın tekerleği ve çerçevesi arasında sıkışmış bir şey olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Oradan bir şey alamıyorsanız, bir otomobil servise götürerek bu sorunu hemen halletmeniz gerekir. Sorunu hala çözemediyseniz, aksınızı veya lastiğinizi değiştirmeniz gerekecektir.

Süspansiyon arızaları, büyük masraflara neden olabilecek bir sorundur. Aracın ağırlığı, yaşı ve kötü sürüş tekniği gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Süspansiyonun bozulmasının en yaygın nedeni, arabanın kendi süspansiyonu için çok ağır olmasıdır. Gereğinden fazla yolcu ve yük ile kullanılan araçlarda zamanla görülen bir sorundur. Bu, otomobilin olması gerekenden daha fazla esnemesine ve sonunda şasinin çatlamasına veya parçaların aşınmasına neden olur.

Kırık süspansiyon ayrıca bir kazadan veya arabanızın süspansiyonunun ağırlığını kaldıramayacak kadar eski olmasından da kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, sürücüler, hız tümsekleri veya yüksek hızlarda kaldırımlar üzerinde sürmek gibi, aracın sürüşü için uygun olmayan şekillerde kullanabilirler.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1