triger-kayisi-nedir

Triger Kayışı Nedir?

Triger Kayışı

Birçok araç kullanıcısı, triger kayışı nedir diye sormaktadır. Bu yazımızda Triger kayışını detaylı olarak anlatacağız.

Triger kayışı, krank milini eksantrik miline bağlayan bir kayıştır. Eksantrik milinin, krank milinin dönüşü ile uyumlu bir hızda dönmesini sağlar. Bu, motorun optimum hızda çalışmasını sağlar. Triger kayışı arızalandığında ciddi motor hasarına ve hatta motorda yangına neden olabilir. Bu olduğunda, neyin sebep olduğunu ve nasıl düzeltileceğini belirlemek zor olabilir.

Triger Kayışı Nedir Ne işe yarar?

Triger kayışları kauçuk veya diğer sentetik malzemelerden yapılmıştır ve zamanla esneyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu kayışların ömrü, çoğu otomobil için ortalama 5 yıldır, ancak bazı araçlar, tasarımları veya kayışların daha sık kullanıldığı yüksek performanslı motorlarda kullanılması gibi çeşitli nedenlerle daha kısa ömürlüdür. Triger kayışları kauçuk veya diğer sentetik malzemelerden yapılmıştır ve zamanla esneyecek şekilde tasarlanmıştır. 

triger-kayisi-koparsa-ne-olur

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger kayışları, bir motordaki en yaygın ve en pahalı arızalardır. Triger kayışı arızaları ciddi motor hasarına neden olabilir, bu nedenle bunları nasıl önleyeceğinizi bilmek önemlidir.

Triger kayışı arızasını önlemenin en iyi yolu, kayış gergisinin düzgün çalışmasını sağlamaktır. Gergi düzgün çalışmıyorsa, triger kayışının düzgün çalışması zor olacaktır ve triger kayışının arızalanmasına neden olabilir.

triger-kayisi-degisimi

Triger Kayışı Muhafazası

Triger Kayışı Kaç KM’de Değişir?

Üreticiler, triger kayışının 100.000 KM’de bir değiştirilmesini önermektedir. Kilometrenin dolmadığı durumlarda beş yılda bir değiştirilmelidir.

Triger kayışı arızasını önlemenin ikinci bir yolu, motoru bir arada tutan tüm cıvata ve saplamalarda kayma önleyici kullanmaktır. Kayma önleyici bu cıvataları yağlar ve kaymadan veya metal parçalarını kırmadan daha kolay sıkmalarını sağlar. Bir triger kayışı arızasını önlemenin üçüncü bir yolu, CNR Motors gibi güvenilir bir servise motorla çalışan bir gergi taktırtmaktır. Bu cihaz, krank mili ile su pompası arasına yerleştirilerek, eşit olmayan triger kayışı gerginliğinden kaynaklanabilecek herhangi bir hasarı önler.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1