Xenon Far Nedir?

Xenon Far – Otomotiv Aydınlatmasında Devrimsel Bir Yenilik

Xenon Far Nedir?

Xenon farlar, geleneksel halojen ampulden daha verimli olan bir yüksek yoğunluklu deşarj (HID) far türüdür. Daha parlak ışık üretirler, daha uzun süre dayanırlar ve daha az enerji kullanırlar. HID ışıkları, gazla doldurulmuş bir tüp veya ksenon gazı ve metal tuzları içeren kapsülden elektrik akımı göndererek çalışır. Elektrik akımı, ksenonun ultraviyole radyasyon yaymasına neden olur ve bu da metal tuzlarını beyaz ışık üretmeye teşvik eder. Yani elektrokimyasal bir reaksiyonun sonucu Xenono farın parlak beyaz ışığı ortaya çıkar.

 

led-xenon

 

Xenon Farlar Nasıl Çalışır?

Xenon farlar, aydınlatma kaynağı olarak xenon gazı kullanan bir far türüdür.

Xenon farlar genellikle otomobillerde bulunur. Xenon farlar, halojen ve LED gibi diğer far türlerinden çok daha parlak olan yoğun bir beyaz ışık sağlar. Gaz, metal bir tüp veya ampul içinde bulunur ve tüpten bir elektrik akımı geçtiğinde ışık yayılır.

 

Xenon Farlar Neden Halojen veya LED Lambalardan Daha İyidir?

Xenon farlar, halojen lambalardan daha verimli ve daha parlaktır. Xenon far ampulleri de diğer ampul türlerine göre daha dayanıklıdır.

Xenon far ampullerinden gelen ışık, halojen ampullerden gelen sarımsı ışıktan daha beyaz ve daha doğaldır. Xenon farların da daha uzun bir kullanım ömrü vardır, bu da daha az sıklıkta değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

 

xenon-far-fiyatları

 

Neden Xenon’a Geçmelisiniz?

Araç kullanıcılarının geleneksel farlardan Xenon farlara geçmesinin en büyük sebebi aydınlatma performansıdır. Xenon, geleneksel sarı far ampüllerine göre çok daha yüksek ışık akısında sahiptir. Xenon farlar bu ışık akısını çok daha az elektriksel güç harcayarak üretir. Geleneksel farlar yüksek enerji harcadığı için araç aküsünün ömrünü Xenon farlara göre daha kısa sürede tamamlamasına sebep olur. Genel olarak bakacak olursak Xenon, çok daha yeni bir teknoloji olduğu için birçok açıdan mantıklı bir seçenek gibi duruyor. CNR Motors Servis Merkezi’nde her marka ve model aracınızın Xenon far dönüşümünü gerçekleştiriyoruz.

 

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1