kaporta-ve-boya-servisi

Kaporta ve Boya Servisi

Kaporta ve Boya Servisi

Kaporta ve Boya, bir otomobilin görünümü açısından en önemli unsurlardır. Aracın gövdesi genellikle alüminyum materyalden oluşurken kaporta plastikten üretilmektedir. Bu iki farklı malzemeden üretilen kısmın görünüm olarak bir bütünlük sağlayabilmesi için kusursuz bir boya işlemi yapılmalıdır. Fabrikalardaki boya bölümleri bu bütünlüğü sağlayabilmek için devamlı olarak yeni teknikler ve yöntemler geliştirerek boya kalitesini arttırmayı amaçlamaktadır. Su bazlı akrilik poliüretan boya şu anda en yaygın kullanılan boyadır. Modern otomobillere birden fazla katman olacak şekilde boya işlemi yapılır.

 

Astar:

Astarın amacı metalik yüzeydeki seviye farklılıklarını azaltmak ve daha pürüzsüz bir yüzey yaratarak boyanın daha iyi bir şekilde uygulanmasıdır. Aynı zamanda aracı sıcaklık farklılıkları, korozyon ve yabancı maddelere karşı daha dayanıklı hale getirir.

 

lokal-boya

 

Boya:

Boya astardan sonra uygulanır. Aracın rengini, parlaklığını veya matlığını belirleyen katman boya katmanıdır. Boya işlemi genellikle üç kategoriye ayrılır:

  • Mat
  • Metalik
  • Sedefli

 

Vernik:

Vernik, boya katmanının üzerine uygulanır. Parlak ve şeffaf bir yapıya sahip olan vernik, aracın çevreyle temas ettiği yüzeyidir. Bu yüzden sürtme ve aşınmalara karşı fiziksel olarak dayanıklı olduğu gibi güneş ışığına karşı da kimyasal olarak dayanımı yüksek olması gereklidir.

 

kaporta-boya

Boya hasarları otomobillerde sıkça görülmektedir. Bu hasarlar fiziksel darbeler sonucunda oluşabildiği gibi nem ve güneş ışınlarının yıllar içerisinde boyayı yıpratmasından da kaynaklanabilir. Aracın eski görünüme kavuşması için hasar bir uzman tarafından incelenmeli ve gerekli yöntem belirlenmeli. Fiziksel hasarlar için boya işlemlerinin yanında yüzeyin de düzeltilmesi gerekmektedir. Bu durumda çeşitli kaporta çektirme ekipmanları kullanılmalıdır. Eğer boya hasar görmediyse ve sadece göçük oluştuysa boyasız göçük düzeltme işlemi uygulanabilir. CNR Motors olarak tecrübeli teknik kadromuzla her türlü kaporta ve boya hasarınızı onarıyoruz. Maslak Atatürk Oto Sanayi bölgesindeki servis merkezimize gelin ve aracınızdaki hasarın düzeltilmesi için uygulanması gereken adımları size açıklayalım. Daha önceki benzer hasarlarda izlediğimiz yolu ve elde ettiğimiz sonuçları inceleyin ve onayınız dahilinde hemen onarım işlemlerine başlayalım.

 

 

Diğer yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

  1. BMW Periyodik Bakım
  2. Land Rover Motor Lambası Nasıl Sıfırlanır?
  3. BMW Servis Sıfırlama
  4. BMW Özel Servisi
  5. BMW Arıza İşaretleri
Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1