bmw-servisi-cnr-motors

BMW Servisi

BMW SERVİSİ

Aracınızın rutin bakım ve onarımlarını yaptırmak için düzenli olarak bir BMW servisiyle çalışmanız gerektiğini biliyor olabilirsiniz. Araba servisi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta teknisyenlerin deneyimi ve kalifiyesidir. Sormanız gereken ilk soru: “Bu BMW servisi ne zamandır hizmet veriyor ve teknisyenleri ne kadar deneyimli?” olmalıdır. BMW Premium sınıfa ait bir araç markası olduğu için sistemleri ve bileşenleri ortalama bir araç markasına göre çok daha karmaşıktır. Bu yüzden işinde uzman olmayan bir teknisyenin BMW’nizle ilgilenmesini istemezsiniz. CNR Motors BMW Servisi 1978’den bu yana sektördeki deneyimiyle her türlü BMW modelinin servis ve bakım ihtiyacını karşılayabilecek nitelikteki teknik altyapıya ve yetkin kadroya sahiptir.

MASLAK BMW SERVİSİ

BMW Motor Tamiratı

Bir BMW sahibi olarak motorunuzun tamir edilmesi gerektiğini nasıl bilebilirsiniz? Motorunuzun hangi durumda olduğunu kesin olarak söylemeden önce birkaç önemli gözlem yapmalısınız. Otomobilinizin motor ömrünü uzatmak istiyorsanız, motor yıpranmasının erken belirtilerini bilmelisiniz.

Motor arıza belirtileri aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Motorun Stop Etmesi
 • Motor Uyarı Lambaları
 • Vuruntu
 • Hararet

Motor Stop etmesi

Motorun stop etmesi bir dizi sorunu işaret edebilir. Akünün değiştirilmesi veya şarj edilmesi gibi düzeltilmesi kolay bir sorun olabilir. Öte yandan motor parçalarının değiştirilmesini gerektiren daha büyük bir sorun olabilir. Motorunuz sık sık stop ediyorsa en kısa sürede aracınızı bir servise götürmelisiniz. Tek seferlik bir stop etme durumu varsa bu akünün veya yakıtın bittiğini işaret edebilir.

Vuruntu

BMW’nizin motorundan tuhaf sesler geliyorsa ve vuruntu diye tabir edilen güç kesintileri yaşıyorsanız yüksek ihtimalle motorunuzda aşınma durumu söz konusudur. Sorunun net bir şekilde tespit edilmesi için BMW’nizin Elektronik Kontrol Ünitesine(ECU) tetkik cihazlarıyla bağlanılması ve arıza kodlarının okunması gerekmektedir. Bu garip seslere piston segmanları, silindirler, valfler ve krank mili gibi çeşitli bileşenler sebep olabilir. Bu ve diğer motor parçalarının hepsinin çalışır ve iyi durumda olduğundan emin olmak için aracınızın motorunu her periyodik bakımda kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır.

Hararet

BMW marka araçlarda motorun aşırı ısınmasının çeşitli nedenleri vardır. Aşırı ısınmayı önlemek için radyatörün belirli bir miktarda Antifrize ihtiyacı vardır. Motorun tüm parçaları soğutma sıvısına maruz kalır bu da motor hareket halindeyken motorun belli bir sıcaklık seviyesini geçmemesini sağlar. Sebebini doğru bir şekilde belirlemek için BMW motorunuzun aşırı ısındığı anı tam olarak tespit edin. Aracınız yüksek hızda seyahat ederken aşırı ısınıyorsa, arızalı bir termostat, Radyatör hortumunda tıkanıklık veya başka sorunlar dahil olmak üzere radyatörle ilgili bir dizi sorun olabilir. Aracınızın motoru dururken aşırı ısınırsa, arızalı elektrikli soğutma fanı, arızalı sıcaklık sensörleri, kafa contaları hasarı, radyatör kapağı hasarı gibi çeşitli sorunlar söz konusu olabilir.

BMW Motor Tamirinde Yapılan İşlemler

Motor tamiri, motorun eski performansına geri kavuşmasını sağlayan bir işlemdir. Bu işlem, motorun olabildiğince verimli çalışmasını sağlamak için belirli parçaların değiştirilmesiyle veya yenilenmesiyle yapılır. Aşağıdakiler, motor tamiri sırasında yapılan işlemlerden bazılarıdır:

 1. Motorun sökülmesi
  Hasarlı veya aşınmış bileşenleri belirlemek için motor sökülür. Motor bloğu demonte edilir ve krank mili, eksantrik mili ve pistonlar inceleme için çıkarılır.
 2. Silindir Honlama
  Silindir duvarları, pürüzsüz ve performansı etkileyebilecek herhangi bir kusurdan arındırılmış hale getirmek için honlanır. Bu işlem ayrıca piston segmanları ve silindir gömlekleri arasında sızdırmazlık sağlamaya yardımcı olur.
 3. Krank mili taşlaması
  Zamanla, krank milinde performansın düşmesine yol açabilecek küçük çentikler ve çizikler oluşabilir. Krank mili taşlama, pürüzsüzlüğünü eski haline getirmek için krank milinin yüzeyine yapılan bir işlemdir.
 4. Silindir kapağının yenilenmesi
  Silindir kapağı, valfleri ve yanma odalarını içeren motorun kritik bir bileşenidir. Silindir kafası yenileme işleminde parçanın, düz ve herhangi bir kusur içermediğinden emin olmak yeniden kaplanır.
 5. Biyel kolunun yenilenmesi
  Biyel kolları, pistonları krank miline bağlar ve ayrıca zamanla aşınma ve yıpranma yaşayabilirler. Biyel kolu yenileme, düzgün çalışır durumda olduklarından emin olmak için incelenir ve gerekirse değiştirilir.
 6. Piston değişimi
  Pistonlar hasar görmüş veya aşınmışsa değiştirilmeleri gerekebilir. Yeni pistonlar takılır ve bağlantı çubukları krank miline bağlanır.
 7. Motor montajı
  Tüm bileşenler onarıldıktan veya değiştirildikten sonra, motor yeniden monte edilir. Motor bloğu birleştirilir ve silindir kafası takılır. Ardından yağ karteri, triger kayışı ve diğer bileşenler takılır.
 8. Test
  Yenilenen motor araca monte edilmeden önce, sorunsuz çalıştığından emin olmak için test edilir. Motor, düzgün çalıştığından emin olmak bir test standında birkaç saat çalıştırılır. Bu sırada elektronik motor kontrol cihazı motorun belli noktalarına bağlanır ve motor değerleri ölçülür. Bu değerler arasında güç çıkışı, yakıt-hava oranı, devir-güç oranı, valf zamanlaması, egzoz emisyonu ve motor titreşimi vardır. Bu değerler test sonunda incelenir ve sonuçlara göre gerekirse motor yeniden ayarlanır. Motor ideal değerlere ulaştığında araca monte edilir.

BMW’nizin motorundaki bir bileşen arızalandığında birçok ek parça da arızalanabilir. BMW motor sorunu yaşıyorsanız Maslak BMW Servisi CNR Motors’a başvurun. Birinci sınıf BMW motor parçalarını tedarik ederek size motorunuzu baştan yaratma seçeneği sunuyoruz.

bmw-motor-tamiri

BMW Periyodik Bakım

BMW periyodik bakımın aracınızın kuşkusuz en önemli sorumluluklarından biri olduğunu biliyorsunuzdur.  Servis hizmeti almadan bu sorumluluğu kendi başınıza yerine getirmeniz zordur. CNR Motors BMW servis merkezimiz, yalnızca BMW marka araçlara değil diğer lüks segment otomobillere de Maslak Atatürk Oto Sanayi Bölgesinde bakım ve servis hizmeti vermektedir.

BMW Bakım Aralıkları

BMW bakımı A ve B olarak adlandırılmak üzere ikiye ayrılabilir. Yapılan işlemler farklılık gösterdiği ve takibi kolay olması için bu şekilde adlandırılmıştır. Birbirini takip eden bu bakımlar 10 bin bakımı ve 20 bin bakımı olarak da bilinir.

BMW 10 Bin Bakımı

BMW 20 Bin Bakımı

10 bin bakımına ek olarak yakıt filtresi değiştirilmektedir.

BMW Ağır Bakım

Ağır bakım, periyodik bakımda yapılan işlemlerin dışında daha uzun zaman aralıklarında yapılan bakım çeşididir. Aracın durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte ağır bakımda genel olarak aşınım parçaları değiştirilir. Bu işlemlerden bazıları:

Diğer yazılara da göz atmak isteyebilirsiniz:

 1. Mini Cooper Servisi
 2. BMW Periyodik Bakım
 3. Land Rover Motor Lambası Nasıl Sıfırlanır

 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!
1